اعتماد‌به‌نفس
جولای 7, 2018
هدف‌گذاری
جولای 8, 2018

تصمیم‌گیری یعنی انتخاب کردن یک مورد از چند موردی که پیش رویمان است.

معمولا تصمیم‌گیری برای افراد سخت و دشوار می‌باشد و بارها شنیده‌ایم که اطرافیان در تصمیم‌گیری برای یک موضوع سردرگم و کلافه شده‌اند. وقتی با مسئله‌ای مواجه می‌شویم بهتر است اول کاملا راجع به آن آگاهی پیدا کنیم، مسئله را درک کنیم سپس راجع به آن تصمیم بگیریم، شاید مسئله‌ی پیش آمده خیلی سهل و آسان باشد ولی ما به علت کمبود اطلاعات آن را برای خود بزرگ کنیم و نتوانیم به درستی فکر کرده و انتخاب کنیم به همین علت است که درک و آگاهی نسبت به موضوع به ما در تصمیم‌گیری کمک خواهد کرد.
برای تصمیم‌گیری می‌توان از چند عامل مؤثر بهره برد که آن دو عامل « شهود و استدلال» می‌باشند.
شهود به معنی ندای درونی شماست، حسی که نسبت به مسئله دارید چگونه است؟ برای همۀ ما پیش آمده است که با توجه به ندای درون نتیجۀ مثبتی به‌دست آورده‌ایم پس یادمان باشد که حس درونی‌مان را نادیده نگیریم.
استدلال یعنی شما با استفاده از اعداد و ارقام و منطق‌تان راجع به موضوع تحقیق کنید و با نتیجۀ به دست آمده بتوانید تصمیم درستی در مورد آن مسئله بگیرید.
همچنین شما می‌توانید شهود و استدلال را در کنار هم به کار بگیرید به این صورت که تحقیقات خود را با استدلال منطقی به انجام برسانید سپس به ندای درونی‌تان رجوع کرده و نظر او را نیز جویا شوید و ببینید با استدلال شما هم‌خوانی دارد یا نه؟ اگر پاسخ مثبت بود که به راحتی تصمیم می‌گیرید در غیر این‌صورت به دنبال دلیل بگردید تا به نتیجۀ مطلوب برسید.

آنتونی رابینز: هرگاه گرفتن تصمیم مهمی را دشوار یافتید، بدانید که علتش تنها یک چیز است و آن این است که تصویر روشنی از ارزش‌های خود ندارید.

گاهی بدون اینکه بدانیم تصمیم می‌گیریم.

وقتی دانشمندان علوم اعصاب فعالیت مغز را در طول یک آزمایش تصمیم‌گیری ساده بررسی کردند، متوجه شدند که افراد معمولاً ۱۰ ثانیه قبل از اینکه آگاه شوند تصمیم گرفته‌اند، تصمیم می‌گیرند.
زمانی که انسان از ارزش‌های خود آگاه باشد و بداند که به دنبال چیست و چه چیزی برایش ارزش دارد تصمیم‌گرفتن و انتخاب کردن مسیر یا موضوع برایش آسان‌تر می‌شود، بنابراین روی ارزش‌های خود تمرکز کنید و خودتان، روحیه‌تان، ارزش‌هایتان و خواسته‌هایتان را بیشتر و بیشتر بشناسید تا بتوانید آگاهانه‌تر و درست‌تر راجع به مسائل تصمیم بگیرید.
انسان باید به تصمیمی که می‌گیرد متعهد بوده و از پس انجام آن برآید. تصمیمی که ما می‌گیریم باید قابلیت عملی شدن داشته باشد و ما آنقدر از تصمیم خود و نتیجه‌اش مطمعن باشیم که بتوانیم در برابر دیگران از آن دفاع کنیم.
وقتی تعداد افرادی که می‌خواهند تصمیم بگیرند بالا می‌رود مطمعنأ تصمیم‌گیری سخت‌تر می‌شود چرا که هر فرد نگرش و ارزش‌های متفاوتی دارد، بنابراین شاید بهتر باشد در یک گروه با توجه به نظرات همۀ اعضا یک نفر به‌عنوان تصمیم گیرنده انتخاب شود تا در زمان‌های حساسی که نیاز به تصمیم‌گیریست دچار مشکل نشوند.
بعضی از افراد ترس از این دارند که با گرفتن تصمیم جدید، شرایط فعلی تغییر کند و دچار مشکل شوند، اما باید بدانند تا زمانی که بایستند و نخواهند ریسک کنند شرایط بهتر نشده و پیشرفتی هم حاصل نخواهد شد.

دو راهی تصمیم‌گیری!
وقتی می‌خواهید بین دو مورد یکی را انتخاب کنید ولی به نتیجه نمی‌رسید شروع به تشریح هر دو مورد کنید. برای هر موضوع یک جدول با دو ستون انتخاب کنید و در یک ستون مزایای آن مورد و در ستون مقابل معایبش را یادداشت کنید، به این مسئله فکر کنید که با انجام هر مورد چه چیزهایی را به دست آورده و چه چیزهایی را از دست خواهید داد، تک تک مواردی که به‌عنوان سود و زیان به ذهنتان می‌رسد یادداشت کنید. این کار به شما کمک می‌کند موردی که مزایای بیشتر و معایب کمتری دارد را شناسایی کرده و آن را انتخاب کنید.

تصمیمات سرنوشت‌ساز
تصمیمات، در زندگی انسان‌ها برایشان سرنوشت ساز است. تصمیم در مورد شغل، زندگی، ادامه تحصیل، تغییر رشته، مهاجرت، سرمایه‌گذاری و… همگی در روند زندگی و کیفیت آن تأثیر گذار خواهند بود، به همین دلیل باید با دقت و آگاهی بالایی تصمیمات خود را نهایی کرد.
برای گرفتن تصمیم سؤال‌های مناسی و مؤثر از خود بپرسید، سؤال‌هایی از قبیل:
– چرا باید این تصمیم گرفته شود؟
– چه شرایطی سبب می‌شود این تصمیم را نیمه‌کاره رها کنم؟
– اگر به گذشته یا آینده بروم باز هم این تصمیم را می‌گیرم؟
– این تصمیم چه عواقبی ممکن است به دنبال داشته باشد؟
– آیا من توانایی متعهد بودن به این تصمیم را خواهم داشت؟
هر سؤالی را که می‌تواند به تصمیم‌گیری بهترِ شما کمک کند از خود بپرسید، پاسخ این سؤال‌ها آگاهی شما را در انتخابتان بالا برده و نتایج بهتری حاصل خواهد شد.

به این نکته توجه کنید که شما با هر تصمیمی که بگیرید مورد دیگری را از دست خواهید داد ولی با راهکار شناسایی مزایا می‌توانید گزینه‌ای را که بیشتر به نفع شماست انتخاب کنید.
از تصمیم گرفتن نترسید، نگران شکست نباشید، به گذشته و تصمیم‌های اشتباهی که ممکن است داشته باشید نگاه نکنید بلکه مطمعن باشید اگر روند فکری خود را تغییر داده و تلاش خود را به کار بگیرید حتما موفق می‌شوید.
در مسیر تصمیم‌گیری همه چیز را ثبت کنید، از راهکار شناسایی مزایا تا هر فکرو ایده‌ای که از ذهنتان گذر کرده، در آخر نیز تمام تصمیمات خود را مکتوب کنید. بعد از مدتی این نوشته‌ها موجب می‌شود اطلاعاتتان را بازیابی کنید، اقداماتتان در مسیر تصمیم را به خاطر بیاورید و همچنین اعتماد به نفس خود را بالا ببرید و از تصمیمات عاقلانه و مؤثر خود لذت ببرید.
یک راه دیگر برای ساده و قابل لمس شدن تصمیمی که می‌گیرید:
یک کاغذ بردارید و تصمیم خود را بالای آن بنویسید، هر اقدامی که برای انجام آن تصمیم قرار است به کار بگیرید را یادداشت کنید، این تصمیم تا چه اندازه شما را به اهدافتان نزدیک می‎کند؟
همه و همه را یادداشت کنید تا تصمیمتان برایتان ساده شده و تسلط و تمرکز بیشتری روی آن داشته باشید.
کارشناسان معتقدند حتی یک مکث کوچک قبل از تصمیم گرفتن هم باعث می شود تصمیم بهتری گرفته شود!
پس قبل از قطعی کردن تصمیم خود باری بار آخر تمرکز کنید چند ثانیه فکر کرده و سپس تأیید آخر را به انجام برسانید.

توصیه به خانواده‌ها:
به فرزندانتان اجازه دهید در محیط خانواده تصمیمات کوچکی بگیرند. تصمیماتی که می‌دانید برایشان زیان بار نخواهد بود. به آن‌ها بیاموزید که برای هر مسئله راه‌حل‌ها و مسیرهای گوناگونی وجود دارد و او باید بتواند از طریق تحقیق و آگاهی نسبت به موضوع بهترین راه‌حل را انتخاب نموده و درست‌ترین مسیر را برگزیند.
از همان کودکی به او بیاموزید که زندگی دشواری دارد و ممکن است در زمان‌های دشوار نیاز باشد سریعأ تصمیم بگیرند و باید بتوانند در کمترین زمان بهترین انتخاب را داشته باشند.
کودکانمان فردای این سرزمین را خواهند ساخت. از دوران کودکی به آن‌ها بیاموزیم که در چه زمینۀ شغلی و چه در زندگی بهترین تصمیم‌ها را بگیرند و بتوانند خود را به قلّه‌های موفقیت برسانند و برای دیگران هم مفید و چاره‌ساز باشند.
با کمی دقت و داشتن آگاهی می‌توانیم بهترین مسیر را برای خود انتخاب کنیم و با تصمیمات به‌جا و درست سرنوشت خود و حتی دیگران را به بهترین شکل رقم بزنیم.