مهارت بازاریابی
مهارت بازاریابی – بازاریابی و مهارت!
جولای 8, 2018
اژدهای کومودو
استراتژی اژدهای کومودو (قسمت دوم)
جولای 9, 2018
اژدهای کومودو

اژدهای کومودو

اژدهای کومودوی درونت را بشناس! (قسمت اول)
کومودو، بزرگ‌ترین مارمولک زهردار تاریخ است اما در مقایسه با سایر
اژدها و اَژدَرها، چندان غول‌پیکر نیست. وزنش به‌طور میانگین ۷۰کیلوگرم (تقریباً هم‌وزن انسان)، طولش ۳متر (کوچک‌تر از پراید هاچ‌بک) و سرعتش ۲۰کیلومتر بر ساعت (کمتر از سرعت انسان در حال دویدن) است؛ اما
چگونه یک فیل پنج‌متریِ پنج‌تُنی را از پای در‌می‌آورد؟!
این دیو کوچک، بسیار علاقه‌مند به مردار و عاشق لاشه‌خواری هست،
حس بویایی قوی‌اَش به او کمک می‌کند تا یک لَش و لاشه را از فاصلهٔ یازده کیلومتری تشخیص دهد! (اگر ساکن تبریز باشید، این فاصله را از میدان راه‌آهن تا پل کابلیِ راهنمایی تجسم کنید و چنانچه تهرانی هستید، تقریباً از میدان آزادی تا میدان امام حسین! جالبناک نیست؟)
او به قبرها نیز حمله می‌کند و اجساد را دوست می‌دارد.
 استراتژی کومودو برای شکار:
کمین می‌کند (صبورانه) و غافل‌گیرانه به طعمه‌اَش حمله‌ور می‌شود!
در اکثر مواقع فقط یک گاز شدید (به‌واسطهٔ دندان‌های ارّه‌ای مانندش)
می‌گیرد و قسمتی از گوشت بدن را می‌کَنَد و از صحنه دور می‌شود تا
حیوانِ زخمی‌شده، احساس امنیت کند (صید با دیدن دورشدن کومودو، تصور می‌کند که جنگ خاتمه یافته و صیاد را فراموش‌کار و سازش‌کار می‌پندارد)، شکار با خوش‌خیالی به مسیرش ادامه می‌دهد اما خون‌ریزی‌اَش قطع نمی‌شود (ماده‌ای از دهان کومودو به بدنش تزریق گشته که مانع لخته‌شدن خون و انعقادش می‌شود)، رفته‌رفته فشار خونش اُفت می‌کند، ماهیچه‌هایش فلج شده و احساس خفگی می‌کند، چشمانش رو به سیاهی می‌گراید و بی‌رمق زمین‌گیر می‌شود و درست در چنین حال وخیمی، اژدها را می‌بیند که آرام‌آرام و با خون‌سردی [سوت‌زنان] سمتش می‌آید و… .
همهٔ ما انسان‌ها در درون خود، چنین اژدهای مخوفی داریم!
آری بسیاری از آدم‌ها، قربانیِ کومودوی درونشان می‌شوند بدون آن‌که بدانند! ناخواسته با دستِ خودمان، برای چنین موجود خوف‌انگیز و خطرخیز، لذیذترین غذاهای دلخواهش؛ یعنی مردار و لاشه (افکار منفی) را به خوردش می‌دهیم! چنان ناشیانه او را در درونمان پرورش می‌دهیم تا غافل‌گیرانه گازمان می‌گیرد و سپس ما که طعمه‌اش گشته‌ایم با خیالی آسوده به زندگی‌مان ادامه می‌دهیم اما غافل از این‌که لحظه‌به‌لحظه خونِ استعدادهایمان، پتانسیل‌هایمان، شهامت‌هایمان، قدرت‌های اَندرونی‌مان و… از وجود متعالی‌مان خارج می‌شود و مرگِ آن منِ حقیقی‌مان فرا می‌رسد. تبدیل به یک لَشِ بی‌هدف و بی‌برنامه و بی‌انگیزه می‌شویم، یک مُردهٔ عمودی و متحرک!
 تجویز راهکار برای اژدهای کومودو (چگونه کومودو را مهار کنیم؟):
۱– آن ۵ نفرِ نجات‌بخشِ زندگی‌اَت را پیدا کن:
افکار هر انسان، میانگین افکار پنج‌نفریست که بیشترین وقت خود را با آن‌ها می‌گذراند؛ پس با افراد مثبت‌اندیش و فعال و سرزنده هم‌نشین شو.
۲– معجزه‌کننده شو:
بسیاری ذهن را به میمونی پریشان تشبیه کرده‌اند که بین افکار و خیالات مختلف، مدام از این شاخه به آن شاخه می‌پرد، با آزادنویسی و برون‌ریزی ذهنی روی کاغذ، حرکات این میمون را از حالت نامرئی به مرئی تبدیل می‌کنی و این‌جوری با کُند شدنِ سرعتِ پرش میمون، ذهنت نظم می‌گیرد و آرام می‌شوی، تو در برابرِ آنچه ننوشته‌ای مسئولی؛ پس بنـویس تا معجزه‌اش را ببینی… (هر روز اتفاقاتِ خوب‌ و ناخوبِ زندگی‌اَت را حداقل به‌میزان ۵۰۰ کلمه بنویس)
۳– معتاد شو:
کتاب‌های خوب از نویسنده‌های سازنده، قوی‌ترین ابزار برای افزایش قدرت پردازش و تقویت قسمت تحلیل‌گر مغز ما است، به بوی کتابِ کاغذی معتاد شو و روزانه حداقل نیم‌ساعت عضله‌های ذهنت رو با خواندن و اندیشیدن تقویت کن.
پژوهشگر: امیرساکت
 قسمت دوم را بخوانید…
وبینارهای پژوهشگران‌موفق‌پویا رو دنبال کنید.