تصمیم‌گیری
جولای 7, 2018
بازاریابی و مهارت!
جولای 8, 2018
هر فرد در زندگی اهدافی دارد که دوس دارد به آن‌ها دست پیدا کند. هدف همان آرزوهای ما برای زندگی دلخواهمان است که تلاش می‌کنیم محقق شوند تا بتوانیم از زندگی لذت بیشتری برده و در آرامش باشیم.
اگر امروز به شما بگویند تا روزی که زنده هستید در هیچ هدفی شکست نخواهید خورد و نا‌امید نخواهید شد چه می‌کنید؟ قطعا بسیار خوشحال شده و سریعاً به یاد اهداف و خواسته‌هایتان می‌افتید.
شما باید به مغزتان جهت بدهید تا بداند چه می‌خواهد و به دنبال چه باید باشد. وقتی هدفی ندارید ذهن شما کاملا بی جهت پیش می‌رود و هیچ تلاشی اتفاق نمی‌افتد چون چیزی برای به دست آوردن وجود ندارد.
افراد در بحث هدف‌گذاری به سه دسته تقسیم می‌شوند:
  • افرادی که هیچ هدفی ندارند.
  • افرادی که به اهداف و خواسته‌هایشان فکر می‌کنند.
  • افرادی که اهدافشان را مکتوب کرده و برایشان برنامه‌ریزی می‌کنند.
در سال ۱۹۷۹ تحقیقی در دانشگاه هاروارد در رابطه با هدف گذاری مبنی بر اینکه چه تعداد از دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی برای خود در زندگی هدف گذاری کرده اند انجام شد. 
۳% دانشجویان اهداف مکتوب داشتند. 
۱۳%هدف غیرمکتوب داشتند.
۸۴% دانشجویان هم هیچ هدفی برای خود مشخص نکرده بودند. در سال۱۹۸۷بعد از ۷ سال که از این تحقیق می گذشت به سراغ همان دانشجویان رفتند نتایج تحقیق خیره کننده بود. ۱۳%دانشجویانی که اهداف مکتوب نداشتند تقریبا دو برابر ۸۴% هدف نداشته موفق تر و ثروتمند تر بودند. واما۳% دانشجویانی که اهداف مکتوب نوشته بودند۱۰ برابر درآمدشان بیشتر از ۹۷% دیگر بود و جزء موفق ترین و ثروتمندترین افراد جامعه بودند.
وقتی هدفتان را مکتوب می‌کنید برایتان قابل لمس‌تر، روشن‌تر و واضح‌تر می‌شود و اگر بتوانید هدفتان را ساده‌تر نوشته و به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید رسیدن به آن راحت‌تر و حتی جذاب‌تر می‌شود چرا که به هریک از اهداف کوچک که رسیدید ذوق و انگیزۀ‌تان برای هدف بعدی بیشتر خواهد شد، بنابراین با تلاش بیشتر و بهتری به سمت اهدافتان قدم خواهید برداشت.
انگیزۀ خود را بالا ببرید!
تصویر‌سازی ذهنی یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش انگیزه و شوق در هر زمینه‌ای است. هدف و خواسته‌ی شما چیست؟ لحظه‌ی رسیدن به آن را در ذهنتان  مجسم کنید و به واکنش خود در آن لحظات بیاندیشید. چه خواهید گفت؟ چه خواهید کرد؟ ذوق و اشتیاق آن لحظه را با تمام وجود حس کنید، این کار سبب می‌شود شما با تمام وجود برای خلق آن لحظه در واقعیت بکوشید.
قبل از خواب به زندگی ایده‌آلی که با رسیدن به اهدافتان خواهید داشت فکر کنید، چگونه رفتار می‌کنید؟ کجا می‌روید؟ چه می‌پوشید؟ با چه کسانی صحبت می‌کنید؟ تمام موارد ریز و درشت را در ذهنتان به تصویر بکشید و شیرینی و لذتش را درک کنید.
صبح زمانی که از خواب بیدار شدید به خودتان قول بدهید که برای رسیدن به هر آنچه که شب گذشته در ذهنتان بوده تلاش خواهید کرد و هر روز قدمی هرچند کوچک در راستای تحقق آن خواهید برداشت، اگر به قولی که به خودتان می‌دهید به درستی عمل کنید در پایان سال شما ۳۶۵ قدم به سمت هدفتان رفته‌اید و هر روز به خواسته‌هایتان نزدیک‌تر می‌شوید.
چه زندگی هایی تغییر می کرد اگر مردم می توانستندبرای خود یک هدف مشخص داشته باشند وآن را دنبال کنند تا زمانی که در واقعیت به طور کامل به آن آرزو و هدف خود برسند.(ناپلئون هیل)
اهداف روزانه:
روزانه برای خود هدف تعیین کنید و تا پایان آن روز به هدفتان برسید و هرشب قبل از خواب هدفی را که به آن رسیده‌اید مکتوب کرده و برای هدف روز بعد برنامه‌ریزی کنید.
می‌توانید برای خود یک هدف یک هفته‌ای تعیین کنید و در طول یک هفته تمام تلاش خود را به کار بگیرید تا به خواسته‌تان برسید.
این امر موجب می‌شود اعتمادبه‌نفستان بالاتر رفته و اعتمادتان به توانایی‌های خود افزایش پیدا کند.
هدفی که دارید خواسته‌ی شماست، آرزوی شماست و باید برایتان قابل احترام و مهم باشد، باید به اهداف خود وفادار و پایبند باشید و بتوانید در برابر دیگران از خواسته‌تان دفاع کنید.
اکثر ما انسان‎‌ها در طول کودکی خطاهایی داشتیم که با اعتراض اطرافیان مواجه می‌شد و اولین کسی که از ما حمایت می‌کرد مادرمان بود، حالا ممکن است هدفی که انتخاب کرده‌اید به هر دلیل با اعتراض دیگران مواجه شود، شما باید مثل یک مادر از هدفتان مراقبت کرده و از آن حمایت کنید. هدفی که شما برگزیده‌اید مربوط به نگرش، باور، آرزو و ارزش‌های شماست و دیگران اطلاعی راجع به آن ندارند، بنابراین از اهدافتان محافظت کرده، برای رسیدن به آن‌ها بکوشید تا در روز موفقیت دیگران نیز برایتان دست بزنند.