استراتژی‌های بازاریابی (قسمت اول)
جولای 15, 2018
بازاریابی
جولای 15, 2018
خانواده یک واحد اجتماعی است که با ازدواج دو فرد صورت می‌گیرد و فرزندان آن‌ها ثمرۀ ازدواج بوده و خانواده را تکمیل می‌کنند.
خانواده از دیدگاه اسلام:
اسلام  خانواده را گروهی متشکل از افراد، دارای شخصیت مدنی، حقوقی و معنوی معرفی می کند که هسته اولیه آن را ازدواج مشروع زن و مردی تشکیل می دهد و نکاح عقدی است که براساس آن رابطه زوجیت بین زن و مرد برقرار شده و در پس آن طرفین دارای وظایف و حقوق جدید می شوند. ارتباط خویشاوندی در سایه نکاح پدید می آید ؛ اعضای آن دارای روابط قانونی، اخلاقی و عاطفی می گردند.
اعضای خانواده:
در برخی خانواده‌ها ممکن است دو خانواده در حال زندگی باشند و نسبت آن‌ها با یکدیگر می‌تواند آنان را به‌صورت یک خانوادۀ کلی نیز نشان دهد.
تعداد اعضای خانواده‌ها در جوامع مختلف متفاوت است مثلا: در برخی از فرهنگ‌ها خانواده از یک نفر تشکیل می‌شود (آمریکا) به این صورت که فرزند یک خانواده بعد از رسیدن به سن جوانی از خانواده جدا شده و به صورت مستقل زندگیش را ادامه می‌دهد. در برخی دیگر از جوامع تعداد اعضای خانواده‌ها خیلی زیاد بوده و هریک بنا به توانایی مسئولیتی را بر عهده گرفته و پیش می‌برند. بر این اساس طبیعی و واضح است که روابط اعضای خانواده نسبت به هم بر مبنای صمیمیت، فداکاری و گذشت باشد.
روابط میان والدین و فرزندان:  
والدین حاضرند جان خود را در راه دفاع از فرزند فدا کنند! فرزند یک خانواده مهم‌ترین شخص برای والدین به شمار می‌رود به طوری که همیشه نگرانش بوده واز او مراقبت می‌کنند. در بعضی مواقع این مراقبت‌ها حتی در سنین جوانی نیز ادامه دارد و والدین نمی‌توانند فرزند را آزاد رها کنند و همین امر گاهی سبب دلخوری بین والدین و فرزندان می‌شود که برای کنترل این روابط راهکار‌های بسیاری وجود دارد. والدین یک خانواده تمام تلاش خود را به‌کار می‌گیرند تا فرزندانی سالم و با تربیت وارد جامعه کنند و دراین راه سختی‌های زیادی می‌کشند چرا که باید همیشه مراقب باشند تا فرزندشان به بیراهه کشیده نشود.
تأثیر خانواده:
خانواده یکی از تأثیرگذارترین موارد بر روی رشد و شکوفایی فرزندان به حساب می‌آید. یک کودک تا زمانی که وارد جامعه نشده است در آغوش خانواده تربیت می‌شود و هرچه که در آن محیط به او آموخته شود بعدها نیز تأثیر خود را روی آن کودک نشان خواهد داد. رفتارهای والدین تأثیر قابل‌توجهی روی شخصیت یک کودک دارد و به همین دلیل است که توصیه می‌شود والدین، مراقب رفتارها و برخوردهای خود باشند چرا که کودک می‌بیند و می‌آموزد. کودک در سال‌های اولیۀ زندگی خود نمی‌تواند تشخیص دهد که این رفتار، حرکت و یا برخورد درست بوده یا نه به همین دلیل هرچه را که می‌بیند اجرا می‌کند. پس این ما هستیم که در مقابل یک کودک باید رفتار و حرکت خود را تصحیح کرده و به گونه‌ای رفتار کنیم که انتظار داریم فرزندمان در جامعۀ فردا رفتار کند.
اغلب مردم جوامع صنعتی غرب و احتمالاً بیش تر مردم جهان، زندگی خانوادگی را مهم ترین جنبۀ زندگی خود می‌دانند. به عنوان مثال: گزارش کمیسیون اروپا (European commission)  نشان می‌دهد که ۹۶ درصد مردم اتحادیۀ اروپا زندگی خانوادگی را از ارزشمندترین جنبۀ زندگی خود به حساب می‌آورند.
تقریباً تمام کشورهای اروپایی، ایالات متّحده، استرالیا و بسیاری از کشورهای دیگر، در دانشکده ها و دانشگاه های خود نوعی رشتۀ مطالعات خانواده دارند و این حکایت از آن دارد که خانواده و مسائل مربوط به آن، از جمله دغدغه‌ها و دل مشغولی‌های مسئولان، کارشناسان، نخبگان و عموم مردم در جای جای دنیاست.
در کشور ما نیز خانواده از اهمیت بالایی برخوردار است و توجه زیادی به تربیت فرزندان در خانواده‌ها می‌شود و از آن‌جایی که خانواده در اسلام جایگاه ویژه‌ای دارد از این‌رو تلاش برای حفظ و ثبات خانواده در جامعه اهمیت بالایی دارد.
خانوادۀ دلخواه:
وقتی والدین و فرزندان از شرایط زندگی خود راضی باشند، از نظر مادی و معنوی تأمین شوند، در کنار یکدیگر آرامش داشته و بتوانند استعدادهای خود را به کار گرفته و شکوفا کنند و از محبت یکدیگر بهره‌مند شوند می‌توان گفت خانواده‌ای دلخواه دارند که به رشد و تعالی یکدیگر کمک می‌کنند.
توجه، محبت و رسیدگی به فرزند اهمیت بسیار زیادی دارد چرا که یک کودک اگر در محیط خانواده از لحاظ عاطفی و روانی تأمین شود وقتی پا به جامعه گذاشت از شخصیت و روحیۀ قوی‌تری برخوردار خواهد بود و مطمعن خواهد بود که خانواده‌اش همیشه برای حمایت و نگهداری از او در کنارش حضور دارند.
فرزند:
با اینکه در گذشته نیز شوهر‌داری و خانه‌داری از وظایف زنان بوده ولی در کنار این موارد زنان با فرزندآوری و فرزند‌داری معرفی می‌شدند به طوری‌که یک زن خوب: غذاهای بهتری آماده می‌کرد، وقت زیادی را به شوهرش اختصاص می‌داد، فرزندان بیشتری می‌آورد و همیشه برای آرامش خانه و خانواده در تلاش بود.
اکنون نیز فرزندآوری و نگهداری و تربیت او در جامعۀ ما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و نه تنها به کیفیت روابط خانواده کمک می‌کند بلکه به حفظ بقای جامعه و بشریت نیز کمک شایانی خواهد کرد.
فرزندان دلیل نیرومندی والدین
امام رضا(ع) فرمود: «…تَوْفِیرِ الْوَلَدِ لِنَوَائِبِ  الدَّهْرِ وَ حَوَادِثِ الْأُمُورِ…؛ [از برکات ازدواج؛] اندوختن فرزند برای (رویارویی با) سختی‌های روزگار و پیامدهای زمانه است.»
امام زین العابدین(ع) نیز در این مورد فرمود: «مِن سَعَادَهِ الرَّجُلِ أَن یَکُونَ لَهُ وَلَدٌ یَستَعِینُ بِهِم؛[۱۰] از سعادت مرد این است که فرزندانى داشته باشد تا در مشکلات به یاریش برخیزند.»
فرزندان همیشه قوت قلب والدین هستند و حتی در زمان کودکی نگاه کردن به آن‌ها سبب ایجاد آرامش و نیرو در وجود والدین می‌شود.
 
نتیجه‌گیری:
والدین و فرزندان در یاری رساندن به یکدیگر مکمل هم بوده و یکدیگر را حمایت می‌کنند تا در جامعه به صورت قوی و با شخصیت بالایی ظاهر شده و بتوانند به جامعه و هم‌نوعان خود کمک کنند.
خانواده‌ها باید برای تربیت مناسب فرزندان تلاش کرده و آموزش‌های لازم را فرا گیرند چرا که به ثمر رساندن یک کودک جزو وظایف اصلی یک خانواده به‌شمار می‌رود.