استراتژی اژدهای کومودو(قسمت سوم)
جولای 14, 2018
استراتژی‌های بازاریابی (قسمت اول)
جولای 15, 2018
۱. تضاد رفتاری را از فرزندتان دور کنید: والدین باید تلاش کنند تا با یکدیگر هماهنگی داشته باشند و در مسائل فرهنگی، اجتماعی و تربیتی فرزندان، اختلاف سلیقه‌ها را کنار بگذارند تا بتوانند نتیجۀ مطلوب بگیرند. اگر در خانواده‌ای پدر سخت‌گیر و مادر احساساتی باشد، مادر اجتماعی و پدر منزوی باشد، پدر مذهبی و مادر متفاوت از او باشد فرزندان خانواده دچار تضاد خواهند شد و ما بین دو راهی و سردرگمی می‌مانند و نمی‌توانند تصمیم بگیرند که بهتر است چگونه رفتار کنند.
۲. تحمیل خواسته: هیچوقت سعی نکنید خواستۀ خود را بر فرزندتان تحمیل کنید، انسان‌ از هر چیزی که اجباری برایش داشته باشد بیزار و فراریست.
۳. بی‌اعتنایی در برابر پرخاشگری: فرزند نوجوان شما در سنی به سر می‌برد که که ممکن است با پرخاشگری و رفتار نا‌مناسب بخواهد اظهار وجود کند. والدین برای نوجوانان تعریف‌گر جامعۀ بزرگسالان هستند و می‌خواهند علیه آنان طغیان کنند. بهترین روش هنگام عصبانیت یا پرخاش نوجوان، آرامش و سکوت است، پس بی‌اعتنا باشید.
۴. شنوندۀ خوب: اگر فرزند شما در گذشته اشتباهی مرتکب شده است، آن‌را برایش یاداوری نکنید. سعی کنید برای فرزندتان شنوندۀ خوبی باشید و گوش کردن را تجربه کنید.
۵. از بی‌اعتنایی بپرهیزید: بی‌اعتنایی یکی از مخرب‌ترین حالت‌های برقراری ارتباط است. اگر فرزند شما دچار خطایی شده یا اشتباهی انجام داده است، شما باید واکنش صحیحی نشان دهید و با منطق با خطای آنان رو‌به‌رو شوید.
۶.اجازۀ صحبت دهید: بگو مگو کردن سبب شکسته شدن حرمت می‌شود بنابراین سعی کنید تحمل خود را در برابر شنیدن پیام‌های فرزنداتان بالا ببرید و به آ‌ن‌ها فرصت دهید تا حرف زده و اگر دلخور هستند آزادانه بیان کنند.
۷. بحث‌های پرتنش: با فرزندانتان وارد بحث‌هایی که می‌دانید سرانجامی ندارد نشوید و سعی کنید آرامش را در زندگی برای خود و آن‌ها برقرار کنید.
۸ . اعتقادات: ایمان و عقیده‌های مذهبی را که به آن‌ها پایبند هستید به فرزندان خود بیاموزید، به‌طوری‌که بدون مراقبت و نگهبانی شما بتوانند در مسیر درست حرکت کرده و تصمیم بگیرند.
۹. کار دختران در خانه: اگر دخترتان در کارِ خانه ضعف یا کمبودی دارد نادیده گرفته و سخت‌گیر نباشید، مهم این است که او از کار خانه خشنود باشد نه اینکه کاری بی‌نقص تحویل دهد.
۱۰. تکریم شخصیت: در برابر فرزندانتان یکدیگر را تأیید و احترام کنید تا آنان با تمام وجود به شما اعتقاد داشته باشند. وقتی در خانواده‌ای پدر و مادر با یکدیگر اختلاف دارند و برای تربیت فرزندان دچار دوگانگی هستند، فرزندان اینگونه می‌پندارند که همیشه راه فراری وجود دارد چرا که وقتی مادر می‌گوید کاری اشتباه است، پدر می‌گوید درست است، و همین باعث می‌شود که نه خود ارزشی داشته باشند و نه فرزندان. بنابراین برای تربیت فرزندان خود با یکدیگر هماهنگ باشید.
۱۱. امر ونهی نکنید: به جای اینکه مدام دخترانتان را امر ونهی کنید آنان را به گونه‌ای آموزش دهید که خودشان بتوانند خوب و بد را از هم تشخیص دهند و آگاهی و درک لازم را داشته باشند.
۱۲. پذیرش شخصیت: شخصیت فرزند خود را هرچه که هست بپذیرید و با پذیرش، رفتاربدش را اصلاح کنید.
۱۳. حساسیت سنین جوانی: سنین نوجوانی و جوانی از سازنده ترین دوران زندگی می باشند و فرزندان در این دوران به مراقبت بیشتری نیاز دارند، برخی از والدین متاسفانه برخی رفتارهای مشکوک و اشتباه فرزند خود را نادیده گرفته و می‌گویند: ما به آن‌ها اعتماد داریم، اینکه والدین به فرزند خود اعتماد داشته باشند امری بدیهی است اما وضعیت موجود در جامعه نشانگر این اصل می‌باشد که با وجود اعتماد به فرزندتان باز هم نباید او را رها کنید وقتی رفتار نامناسبی مشاهده کردید دیگر جای خوش‌بینی نیست.
۱۴. نیازهای ارزشی: به همان اندازه که به سلامت جسمی و مادی دختر خود توجه دارید، باید به نیازهای معنوی و ارزشی او نیز توجه داشته باشید.
۱۵. یاور دخترانتان باشید: دختران معمولا دوس دارند صحبت کنند و از دغدغه‌ها و مشکلات خود بگویند، این فرصت را قبل از دیگران شما به او بدهید. طوری رفتار کنید که دخترتان بتواند خواسته‌ها یا مشکلات روحی و روانی و… به‌راحتی با شما در میان گذاشته و شما را مثل یک دوست و یاور قلبی ببیند.
۱۶. “نه” نگویید: هنگام صحبت کردن با دختران تا جایی که می‌توانید از نه گفتن پرهیز کنید. نه گفتن به استقلال افراد صدمه می‌زند و باعث دوری فرزندتان از شما می‌شود. زمانی که نیاز است پاسختان منفی باشد سعی کنید با حرف و رفتارتان او را آگاه کنید که نباید چنین عمل کرد. برای مثال:
راست میگویی، من هم دلم می‌خواهد امشب بیرون برویم ولی مهمان داریم و درست نیست که آن‌هارا تنها بگذاریم دخترم. اینطور نیست؟
۱۷. دلایل را بیان کنید: اگر محدودیتی برای دخترتان به‌وجود می‌آورید به شیوه‌ای مناسب دلایلش را بیان کنید، در غیر اینصورت باید منتظر شنیدن جواب منفی از جانب وی باشید. او حتی اگر در مقابل شما حرفتان را قبول کند چون بر اساس بار روانی از لحاظ منطقی جوابی نگرفته و قانع نشده است در غیبت شما آن کار را انجام خواهد داد؛ همچون استفاده از فیلم، دوست ناباب، ارتباط‌های پنهانی و…
۱۸. دوری از الفاظ نامناسب: در حضور فرزندانتان از شوخی‌های زننده، الفاظ زشت و ناشایست دوری کنید.
۱۹. ارزش زن: زن بودن، مادر بودن بسیار ارزشمند وقابل احترام است، این را به فرزندان خود بیاموزید.
۲۰. پوشش: مراقب باشید دخترانتان با لباس های نامناسب در مقابل نامحرم ظاهر نشوند.
۲۱. حالت انفعالی: در مقابل فرزندان خود نسبت به ارزش‌های دینی حالت انفعالی نگیرید.
۲۲. مادرانه: بهتر است مادر دخترش را برای نماز صبح بیدار کند تا در شرایطی که نماز نمی‌خواند پدرش متوجه نشود.
۲۳. استوار باشید: در هنگامی که خواسته‌ای از فرزند خود دارید استوار و هم‌سو باشید.
۲۴. حس ارزشمندی: زمانی که می‌خواهید دختر خود را صدا کنید با احترام این کار را انجام دهید مثلا: لیلا جان.. زمانی که دختران احساس ارزشمندی کنند دچار آلودگی نمی‌شوند، پس این احترام و ارزشمندی را از آن‌ها دریغ نکنید.
۲۵. بخشش: اگر فرزندتان خطایی مرتکب شد با هوشیاری کامل و منطقی با او رفتار کنید. امام علی (ع) فرمودند: از بهترین صفات بزرگواران، نادیده گرفتن خطاهاست.
۲۶. شیوه‌های تربیتی به‌روز: روش‌های تربیتی سنتی را فراموش کنید و فرزندتان را با روش‌های جدید مربوط به زمان حال تربیت کنید. امام علی (ع) فرمودند: فرزندانتان را بر اساس آداب و تربیت خود تربیت نکنید، زیرا آنان برای زمانی غیر از زمان شما آفریده شده‌اند.
اگر والدین درک کنند و آگاه باشند که با تغییر زمان، نیازها، ارتباطات، بسیاری از سلیقه‌ها و رفتارها تغییر پیدا می‌کند توقعشان کمتر خواهد شد.
توصیۀ حضرت علی(ع) دربارۀ تربیت فرزندان بر اساس اوضاع روز، همان پذیرش واقعیت‌های زمانی می‌باشد؛ اما نه به قیمت تبدیل ارزش‌ها به ضد‌ارزش‌ها.
ادامه دارد…