بازاریابی
جولای 15, 2018
استراتژی‌های بازاریابی (قسمت دوم)
جولای 16, 2018
همه چیز به گفتارتان بستگی دارد. فن‌بیان یا به عبارتی خوب صحبت کردن به شما کمک می‌کند که محبوب‌تر، جذاب‌تر، موفق‌تر بوده و از نفوذ و تأثیرگذاری بالایی برخوردار شوید.
اگر بتوانید مهارت فن‌بیان خود را تقویت کرده و روی آن کار کنید قطعا نتایج مطلوبی به‌دست آورده و متوجه خواهید شد حرف‌زدن چقدر برایتان لذت‌بخش‌تر از گذشته شده است.
همۀ ما افرادی را در زندگی دیده‌ایم که در حرف‌زدن مهارت بالایی دارند، طوری صحبت می‌کنند که همه مجذوب آنان شده و در جامعه نیز موفق هستند راز این افراد چیست؟
بیان یک مطلب، مقابله با استرس آن، چطور عنوان کردن موضوع، استفاده از کلمات مناسب، لحن بیان و تن صدا برای موضوعات مختلف همگی در مهارتی با نام فن‌بیان گنجانده شده است.
قبل از هر چیز باید بدانید که تنها مطالعۀ این مطلب و یا هزاران مطلب دیگر برای فراگیری فن‌بیان کافی نیست بلکه شما برای داشتن این مهارت و حرفه‌ای بودن در آن نیازمند تمرین هستید. فن‌بیان مهارت بسیار شیرین و جذابی است که بدون داشتن تمرین کسب آن کار ساده‌ای نیست.
اولین کتابی که با جزئیات درمورد سخنرانی و آموزش آن پرداخته است به ۴۵۰۰ سال پیش برمی‌گردد. البته بیشتر تکنیک‌هایی که امروزه درمورد هنر نفوذ کلام و قانع کردن دیگران می‌دانیم به ارسطو، فیلسوف یونانی قرن سوم پیش از میلاد برمی‌گردد. نکته‌ی جالب در آموزش‌های ارسطو این است که تاریخ انقضای آن‌ها نگذشته است و سخنرانان معروفی مانند جان اف کندی و مارتین لوتر کینگ هم از تکنیک‌های مشابهی برای افزایش نفوذ کلام خود استفاده می‌کرده‌اند و این نکات هنوز هم این روزها کاربرد دارند و قدیمی نشده‌اند.
یک سوال مهم: چرا فن‌بیان؟
  1. هر فرد در طول زندگی خود حداقل برای یک‌بار هم که شده در شرایطی قرار می‌گیرد که باید برای نفراتی هرچند محدود صحبت کند، آن‌ها را قانع کند، از خود دفاع کند، حرف حق بگوید و یا هر مسئله دیگر!
  2. در سطح جامعه افراد دارای هر سمتی در هر مجموعه‌ای که باشند براساس توانایی در برقراری ارتباط، صحبت با دیگران، تسلط و تمرکز در بیان خواسته و… رده بندی می‌شوند.
در زندگی روزمره با افرادی برخورد داشته‌ایم که صدایی نازک، گوش‌خراش یا بلند داشته‌اند، این افراد حتی اگر مطلب مهم و باارزشی بگویند چندان نتیجه‌بخش و مؤثر نخواهد بود، درحالی‌که با کمی دقت، مطالعه و تمرین می‌توانند صدای خود را بهبود بخشیده و از اثرات فن‌بیان قوی بهره ببرند.
  • وضوح: شنونده باید تمام حرفای شما را واضح و کامل بشنود و متوجه شود. ادای کامل کلمات با تسلط بالا باعث می‌شود شنونده حواسش را جمع کند تا مطالب را از دست ندهد درحالیکه اگر کلماتتان را ناقص ادا کنید دیگر کسی درگیر مطلب شما نخواهد ماند.
برای بالا بردن وضوح ادای کلماتتان، لغات را با صدای بلند شمرده‌شمرده  و تا حرف آخر ادا کنید.
این تمرین به شما کمک می‌کند تا لحن، صدا و ادای کلماتتان به مرور قوی‌تر شده و کامل و واضح سخن بگویید.
  • اگر می‌خواهید تأثیرگذاری بیشتری داشته باشید با اعتماد‌به‌نفس صحبت کنید. صاف بایستید و فقط روی مطالب و سخنانتان تمرکز کنید تا رشتۀ‌کلام از دستتان درنرود و با آرامش حرف خود را پیش ببرید.
  • اگر راجع به چیزی صحبت می‌کنید به حرفتان اعتقاد داشته باشید. حرفتان را قبل از هرکس خودتان قبول کنید، اگر به حرف‌هایی که می‌زنید اعتقاد داشته باشید با اعتمادبه‌نفس بیشتر و صلابت بیشتری سخن می‌گویید ومطمعناً تأثیر بیشتری روی مخاطب خواهید گذاشت.
  • غرور و خودبینی را کنار بگذارید: این امر سبب می‌شود شما بیشتر از توانایی‌هایتان اعتمادبه‌نفس داشته باشید و همین به شما صدمه می‌زند، خودتان را دقیقا همانطور ک هستید ببینید نه بیشتر و نه کمتر. برای پیشرفت خود تلاش کنید و بدانید اگر با افراد قوی‌تر ازخود نشست‌وبرخاست داشته باشید کمک به‌سزایی به شما خواهد کرد.
  • مراقب نشستن و ایستادن خود باشید: صاف بنشینید تا بتوانید به‌درستی نفش بکشید، قوز نکنید در غیر این‌صورت بخش قابل توجهی از نفوذ صدای خود را از دست خواهید داد.
  • تمرین کنید: زمانی که می‌دانید قرار است سخنرانی کنید از قبل حرفی را آماده کرده و تمرین کنید، در ذهن خود تصویرسازی کرده و جمعه را که قرار است مخاطبتان باشند را تصور کرده و برایشان صحبت کنید، این تمرین سبب می‌شود تا آمادگی شما بیشتر شده و استرس حضار برایتان کمتر شود.
  • آرام باشید: سعی کنید خونسردی خود را حفظ کنید به خود استرس ندهید. به این فکر کنید که مهم نیست چه اتفاقی بیفتد مهم این است که شما تمام تلاش وخد را کرده و به توانایی خود اعتماد دارید.
با تمرین و تکرار  شما موفق خواهید شد راحت‌تر از گذشته و با آرامش خیال و جذبۀ بیشتری با دیگران ارتباط برقرار کنید.
                                                                                                                                                                  ادامه دارد…