رشد فردی
رشد فردی
جولای 19, 2018
قورباغه را قورت بده!
نیروهای فردی – نیروهای فردی خود را به حداکثر برسانید.
جولای 21, 2018
قورباغه

تنبلی

تنبلی – تنبلی خلاقانه را تمرین کنید
هر روز برای انجام کارهای بزرگ خود، وقت بگذارید. از قبل به برنامه‌ریزی کارهای روزانۀ خود بپردازید. کارهای نسبتاً معدودی را که حتماً باید صبح زود انجام دهید، مشخص کنید. سپس به سراغ کارهای بزرگ بروید و آن‌ها را تا انتها انجام دهید.
تنبلی و به تعویق انداختن خلاقانه، یکی از مؤثرترین تکنیک‌های عملکرد شخصی می‌باشد که می‌تواند زندگی شما را تغییر دهد. حقیقت این است که شما نمی‌توانید تمام کارهای ضروری خود را به سرانجام برسانید. شما بایستی برخی کارها را به تعویق بیاندازید. یعنی خوردن قورباغه‌های کوچک‌تر یا کمتر زشت را فعلا کنار بگذارید و قبل از انجام هرکاری، زشت‌ترین و بزرگ‌ترین قورباغه را بخورید.
تفاوت بین افراد دارای عملکرد خوب و افراد دارای عملکرد ضعیف، عمدتا توسط انتخاب کارهایی که قرار است به تعویق بیفتد، تعیین می‌شود. از آن‌جا که شما به هرحال مجبور هستید که برخی کارها را به تعویق بیاندازید، از همین امروز تصمیم بگیرید که تنها کارهای کم‌ارزش را به تعویق بیاندازید. تصمیم بگیرید که فعالیت‌هایی را که به هرحال نقش چندانی در زندگی‌تان ندارند، به تعویق انداخته، به دیگران محول کرده یا حذف کنید. از شر بچه قورباغه‌ها خلاص شوید و بر روی قورباغه‌های بزرگ تمرکز کنید.
نکتۀ کلیدی این است که موقع تعیین اولویت‌ها، باید کم‌ اهمیت‌ترین کارها را نیز مشخص کنید. کاری که در اولویت قرار دارد چیزی است که شما باید بیشتر یا زودتر به آن بپردازید، درحالی که یک کار کم‌اهمیت، چیزی است که باید کمتر یا دیرتر به آن بپردازید یا اصلا آن را انجام ندهید.
قانون: شما زمانی می‌توانید وقت و زندگی خود را تحت کنترل داشته باشید که از انجام کارهای کم‌ارزش خودداری کنید.
یکی از قوی‌ترین کلمات در مدیریت زمان، کلمۀ (نه) می‌باشد. به هر چیزی که برای وقت یا زندگی شما ارزش چندانی ندارد، (نه) بگویید. این کلمه را زودتر و در اغلب جاها به کار ببرید. حقیقت این است که شما وقت اضافی ندارید که آن را تلف کنید.
شما برای انجام یک کار جدید، بایستی کار قبلی را به پایان رسانده یا متوقف کنید. یعنی خارج شدن از یک کار لازمۀ وارد شدن به یک کار دیگر است.انتخاب یک کار به معنای زمین گذاشتن یک کار دیگر است.
به تعویق‌ انداختن و تنبلی خلاقانه یعنی تصمیم‌گیری متفکرانه و آگاهانه در مورد کارهایی که اصلا یا فعلا قصد انجام آن‌ها را ندارید.  اغلب مردم درگیر به تعویق انداختن غیرآگاهانه می‌شوند. آن‌ها بدون تفکر، کاری را به تعویق می‌اندازند. بنابراین، آن‌ها کارهای بزرگ، سخت، ارزشمند و مهمی را به تعویق می‌اندازند که می‌تواند پیامدهای درازمدت مهمی بر زندگی و شغل آن‌ها داشته باشد. شما باید به‌طور آگاهانه، کارهای دارای ارزش‌کم را به تعویق بیاندازید تا زمان بیشتری برای انجام کارهایی که تأثیر واقعی بر زندگی یا کارتان می‌گذارند، داشته باشید.
دائما به مرور وظایف و مسئولیت‌های خود در زمینۀ شناسایی کارها و فعالیت‌های زمان‌بر که می‌توانید بدون تحمل زیان واقعی آن‌ها را کنار بگذارید، بپردازید. این یک مسئولیت همیشگی برای شماست که هرگز پایان نمی‌پذیرد.
برای مثال: یکی از دوستان من، هنگامی که مجرد بود، یک گلف‌باز حرفه‌ای بود. او دوست داشت هفته‌ای سه یا چهار بار و هربار سه تا چهار ساعت به بازی‌گلف بپردازد. پس از سال‌ها، بالاخره کسب‌و‌کاری را آغاز کرده و ازدواج کرد و صاحب دو بچه شد. اما او هنوز هم هفته‌ای سه یا چهار بار گلف بازی می‌کرد تا اینکه در نهایت دریافت که زمانی که صرف گلف می‌کند، استرس زیادی را در خانه و محل‌کار به او تحمیل می‌کند. او تنها با حذف زمان زیادی از بازی‌گلف خود توانست دوباره کنترل زندگی خود را به‌دست آورد.
فعالیت‌های خارج از دفتر کار خود را مرور کنید و ببینید کدام‌یک مهم نیستند. از زمان مشاهدۀ تلویزیون کم کنید و وقت بیشتری را به خانواده، مطالعه، ورزش یا چیزهایی که زندگی شما را تقویت می‌کنند، اختصاص دهید.
فعالیت‌های کاری خود را بررسی کنید و کارهایی که می‌توانید حذف کنید یا به دیگران محول کنید را شناسایی کنید تا وقت آزاد بیشتری برای انجام کاری که ارزش واقعی دارد، داشته باشید. از امروز به تعویق‌ انداختن و تنبلی خلاقانه را تمرین کنید و هرجا و  هر زمانی که می‌توانید به شناسایی کارهای کم‌اهمیت بپردازید. همین تصمیم به تنهایی می‌تواند زندگی شما را تغییر دهد.
قورباغه را قورت بده!
«تفکر بر پایۀ صفر» را در هر زمانی از زندگی خود به کار ببرید. همواره از خود بپرسید که: «اگر این کار را قبلا شروع نکرده بودم، آیا با اطلاعات کنونی که دارم حاضر بودم این کار را امروز هم انجام دهم؟»
همۀ فعالیت‌های شخصی و کاری خود را بررسی کرده و  براساس موقعیت امروز خود آن‌ها را ارزیابی کنید. اگر فعالیت‌هایی وجود دارند که با اطلاعات کنونی خود حاضر به انجام دوبارۀ آن‌ها نیستید، پس به موارد مناسبی برای به تعویق انداختن خلاقانه دست یافته‌اید.
وبینارهای پژوهشگران‌موفق‌پویا رو دنبال کنید.

 

بیشتر بخوانید