ابزارهای ارزشمند مدیریت
جولای 19, 2018
تنبلی خلاقانه را تمرین کنید
جولای 19, 2018
همۀ انسان‌ها همواره به‌دنبال رشد و پیشرفت هستند تا بتوانند به نتایج مثبت و قابل‌توجهی برسند، بعضی‌ها با آموزش‌های مختلف و یادگیری مهارت‌های جدید، برخی با مطالعه، برخی دیگر با تغییر دوستان و… شرایط زندگی خود را تغییر داده و به سمت دگرگونی گام برمی‌دارند. یکی از تغییراتی که تأثیر قابل‌توجهی بر زندگی انسان داشته و به رشد و تعالی افراد کمک به‌سزایی می‌کند تغییر فردی و تلاش برای اصلاح و ارتقای خویشتن می‌باشد.
وقتی فردی به این آگاهی می‌رسد که با تغییر فردی، تغییر رفتار، تغییر شخصیت و هرچیزی که به مربوط به فردیت اوست می‌تواند رشد کرده و تحولی در زندگی خود ایجاد کند گامی بزرگ برای پیشرفت خود برداشته است اما دراین مسیر بایدها و نبایدهایی وجود دارد که هر فرد بنا‌بر خواسته‌اش باید آن‌ها را انجام داده یا خود را از انجام آن موارد منع کند. رشد و بالندگی در زندگی افراد یک انتخاب است. ممکن است این مسیر طولانی و دشوار باشد و حتی سختی‌های زیادی داشته باشد اما نتیجه‌ای که در نهایت حاصل خواهد شد ارزش بسیار بالایی داشته و به تمام سختی‌هایش می ارزد. کسی که قدم در مسیر رشد و پیشرفت فردی می‌گذارد به‌دنبال شکوفایی استعدادها و بهره‌گیری از آن‌ها بوده تا به زندگی بهتری دست پیدا کند.
وقتی یک خبرنگار جوان از پابلو کازالس (ویولون سل نواز بزرگ اسپانیایی) سؤال می‌کند که «شما ۹۵ سال سن دارید و بزرگ‌ترین ویولن‌سل نواز حال حاضر دنیا هستید پس چرا هنوز روزانه ۶ ساعت تمرین می‌کنید؟» کازالس پاسخ می‌دهد «چون من فکر می‌کنم که در حال پیشرفت هستم». پس می‌توان نتیجه گرفت برای رشد و پیشرفت مستمر باید از خودگذشتگی داشته و در راه رسیدن به اهداف به سراغ کسب مهارت‌ها برویم.
رشد فردی در زندگی افراد به‌طور اتفاقی پیش نمی‌آید و نیازمند برنامه است، وقتی فردی هدفی دارد و برای آن برنامه‌ریزی می‌کند و در مسیر آن برنامه گام بر می‌دارد با گذرزمان متوجه تغییرات و پیشرفت خود خواهد شد و می‌تواند حرکت رو به جلوی خود را بررسی کرده و به تلاش خود امتیاز دهد. ارل نایتینگل (سخنران انگیزشی) می‌گوید: «اگر شخصی روزانه ۱ ساعت از وقت خود را به مدت ۵ سال، صرف یک موضوع خاص کند در این زمینه تبدیل به یک کارشناس و متخصص خواهد شد.»
 برنامه‌ای که ما برای اهداف و تغییر فردی خود ریخته‌ایم از مقولۀ شغلمان جدا بوده و نیاز به تمرین و تمرکز دارد. راز موفقیت ما در نوع دستور کار روزانه‌ای است  که برای خود تعیین کرده‌ایم. تا زمانی که تغییری در انجام کارهای روزانه‌ی خود ندهیم، زندگی ما نیز هیچ تغییری نخواهد کرد. هرگز به شور و اشتیاق خود اعتماد نکرده و آن را جایگزین نظم و انضباط و یک برنامه‌ی دقیق نکنیم چون در اغلب اوقات با فروکش کردن هیجانات اولیه  ، پروژه‌هایی که بر این اساس آغاز کرده‌ایم نیز به شکل نیمه تمام رها خواهند شد. ما برای ایجاد یک رشد پایدار، نیازمند یک برنامه‌ی دقیق هستیم.
سعی کنید مواردی را که در آن‌ها مهارت داشته و از توانایی خود مطمعنید را برای رشدتان انتخاب کنید. معمولا انسان‌ها در برخی زمینه‌ای ضعیف‌تر عمل می‌کنند که با تلاش سخت هم زمان زیادی باید صرف کنند تا به نتیجه‌ی دلخواه خود برسند، مردم به متوسط‌ها راضی نیستند و به‌دنبال بهترین‌ها هستند پس استعداد خود را کشف کرده و در راه توانایی خود سعی کنید بهترین شوید.
پشتکار داشته باشید.
وقتی توانستید استعدادهای خود را شناسایی کنید وقت آن می‌رسد که برنامه‌ریزی کنید، با پشتکار و جدیت روی استعداد خود تمرکز کنید تا با کسب مهارت بتوانید توانایی خود را بهبود بخشیده و خود را به سطح عالی برسانید.
 
ارتباطات
معمولا افراد شبیه کسانی می‌شوند که بیشترین ارتباط را با آن‌ها دارند، پس افراد موفق، سخت‌کوش، هدفمند و بااراده را در کنار خود داشته باشید، با آن‌ها ارتباط برقرار کرده و نشست‌و‌برخاست کنید. آن‌ها انگیزه‌ی شما را برای رسیدن به هدف دو‌چندان کرده و مشوق قدرتمندی برایتان خواهند بود. افرادی که برای رسیدن به اهداف خود برنامه دارند و تلاش می‌کنند، قطعا دوستان مثبت و آگاهی برای شما خواهند بود که ممکن است کمک‌های شایانی برایتان داشته باشند و شما را به خواسته‎‌ها و اهدافتان هرچه بیشتر نزدیک کنند.
یادتان باشد که آموزه‌های خود را با دیگران به اشتراک بگذارید و از آموزه‌های آن‌ها نیز استفاده کنید. تبادل اطلاعات به رشد شما کمک می‌کند، ارتباطات شما را تقویت کرده و دانش و آگاهی شما را افزایش می‌دهد، پس تبادل اطلاعات را نیز در برنامه‌خود قرار دهید.
به ترس‌هایتان غلبه کنید. همه ما ترس‌هایی داریم، ترس از صحبت در جمع، ترس از بلاتکلیفی، ترس از ریسک کردن، ترس از شکست. این ترس‌ها ما را متوقف می‌کنند. اگر ترس‌هایتان را شناسایی کنید، حوزه‌هایی که نیاز به رشد دارید هم خواهید شناخت. اگر از چیزی می‌ترسیم، نشان‌دهنده چیزی است که باید در آن زمینه رشد کنیم، پس با ترس‌هایتان روبه‌رو شوید.
اگر در گذشته شکستی را تجربه کرده‌اید اجازه ندهید فکر آن امروزتان را از شما گرفته و مانع رشد و موفقیت شما شود. هیچ پیروزی بدون شکست ممکن نیست. شما باید از شکست‌های خود درس بگیرید تا بتوانید پیروزی بزرگی را به‌دست آورید.
یک دفتر برای خود انتخاب کنید، سعی کنید عادات منفی خود را کمتر و عادات مثبت خود را افزایش دهید و همگی را در دفتر خود یادداشت کنید، این دفتر را کنار خود نگه دارید چرا که با هر بار دیدن آن اعتمادبه‌نفس وانگیزۀ بیشتری خواهید گرفت.
دوس دارید در آینده چه کسی شوید؟ او را تصور کنید، یعنی خود آینده‌تان را تصویرسازی کنید. نوع راه‌رفتنش، حرف زدنش، برخوردها و رفتارهایش همه و همه را مجسم کنید، احساس آرامش و لذتی را که آن زمان خواهید داشت را حس کنید، این کار سبب می‌شود تمام تلاش خود را به کار بگیرید تا آن فرد را بسازید.
دنیای شما، اهداف شما، خواسته‌های شما همگی متعلق به خودتان هستند، بنابراین این شما هستید که باید برای تحقق آنچه که می‌خواهید اقدام کرده و تلاش کنید. مطمعن باشید پاسخ تلاش‌هایتان را خواهید گرفت آن زمان که در اوج موفقیت هستید.
ادامه دارد…