قانون ۲۰/۸۰ را در مورد هر عملی به کار ببرید.
جولای 21, 2018
پیامد کارهای خود را در نظر داشته باشید.
جولای 21, 2018
برای دست‌یابی به موفقیت، باید هدف خود را مشخص کنید و بدانید چه می‌خواهید و به شدت خواستار رسیدن به آن باشید.
(ناپلئون هیل)
قبل از آنکه «قورباغۀ» خود را مشخص کنید و آن را بخورید، باید نخست به‌طور دقیق معلوم کنید که در هر مرحله از زندگی خود می‌خواهید به چه چیزی دست پیدا کنید. مشخص بودن هدف، مهم‌ترین عامل برای بالا بردن کارآیی فردی است. علت اصلی این که بعضی از افراد می‌توانند کارهای خود را خیلی سریع انجام دهند آن است که هدف و برنامه مشخصی دارند و از آن فاصله نمی‌گیرند. هدف شما هر چه‌قدر بیشتر مشخص باشد و راه دست‌یابی به آن برای‌تان واضح‌تر باشد، آن‌گاه راحت‌تر می‌توانید بر تنبلی خود غلبه کنید و قورباغۀ خود را بخورید و با شتاب بیشتری کارهای خود را انجام دهید.
یکی از دلایل اصلی تنبلی و بی‌انگیزه بودن آن است که هدف شخص دقیقا معلوم نیست و نمی‌داند به چه دلیل می‌خواهد کاری را انجام دهد و به چه ترتیب باید آن را به اتمام برساند. برای خلاصی یافتن از این مشکل، باید تمام قوای خود را به خدمت بگیرید و هدف خویش را برای انجام هر کار مشخص کنید.
یک روش خوب برای کسب موفقیت این است که افکار خود را روی کاغذ بیاورید.
فقط سه درصد از افراد دارای هدف مشخص و معلوم هستند و آن را بر روی کاغذ می‌آورند. این افراد، در مقایسه با کسانی که از نظر تحصیلات و توانایی با آن‌ها هم‌تراز یا بهتر از آن‌ها هستند ولی به دلایل مختلف اهداف خود را بر روی کاغذ نمی‌نویسند، پنج تا ده برابر کارایی بیشتری دارند.
یک روش ساده و قدرتمند برای مشخص کردن اهداف و دست‌یابی به آن‌ها وجود دارد که تا آخر عمر می‌توانید از آن استفاده کنید. این روش از هفت مرحله ساده تشکیل می‌شود. با رسیدن به هریک از این مراحل هفت‌گانه می‌توانید کارایی خود را دو تا سه برابر کنید. اکثر افرادی که دوره‌های آموزشی من را گذرانده‌اند به کمک این روش هفت مرحله‌ای توانسته‌اند درآمد خود را طی چندسال – یا حتی چند ماه- به مقدار زیاد افزایش دهند.
مرحلۀ اول: دقیقا مشخص کنید که چه می‌خواهید. به تنهایی یا با رئیس خود بنشینید و راجع به اهداف و برنامه‌هایتان با او به بحث‌و‌گفتگو بپردازید تا بفهمید که او از شما چه کارهایی را می‌خواهد و اولویت انجام آن‌ها چگونه است. جای تعجب دارد که بسیاری از مردم، وقت خود را به انجام کارهای کم‌اهمیت تلف می‌کنند زیرا هرگز با رئیس خود به گفت‌و‌گو ننشسته‌اند تا ببینند او از آن‌ها چه توقع و انتظاراتی دارد.
قانون: یکی از بدترین راه‌های استفاده از زمان آن است که کاری را که اصلا نیازی به انجام آن نیست به بهترین وجه انجام دهیم.
استیفن کاوی می‌گوید: «قبل از آنکه از نردبان موفقیت بالا بروی، ابتدا مطمعن شو که نردبان خود را به دیوار مناسبی تکیه داده‌ای. مرحلۀ دوم: هدف خود را روی کاغذ بنویسید. وقتی که هدف خود را بر روی کاغذ می‌نویسید آن را قابل رؤیت می‌کنید. به عبارت دیگر، هدفی که هنوز بر روی کاغذ نوشته نشده است فقط یک خیال و آرزو است و هیچ انرژی و قدرتی در پشت آن وجود ندارد. هدف‌های نوشته نشده منجر به گیجی، سردرگمی و گمراهی می‌شوند.
مرحلۀ سوم: برای دست‌یابی به هدف خود مهلت تعیین کنید. وقتی که برای هدف خود مهلت تعیین نمی‌کنید اضطرار و فوریتی برای انجام آن وجود ندارد. یعنی آغاز یا انجامی برای آن مشخص نشده است. وقتی که مهلتی برای انجام کارها و مسئولیت‌های خود معلوم نمی‌کنید طبیعتا آن‌ها را به تعویق می‌اندازید یا فقط بخش ناچیزی از آن را انجام می‌دهید.
مرحلۀ چهارم: فهرستی از کارهایی که می‌خواهید انجام دهید تا به هدف خود دست پیدا کنید تهیه نمایید. هربار که چیز جدیدی به فکرتان رسید آن را به فهرست خود اضافه کنید. این کار را تا کامل شدن فهرست ادامه دهید. این فهرست، تصویر روشنی از وظایف و اهداف اصلی شما ارائه می‌دهد و مسیر دست‌یابی به هدف را مشخص کنید. همچنین با این کار احتمال دست‌یابی به هدف را برای خود افزایش می‌دهید.
مرحلۀ پنجم: فهرست را تبدیل به یک برنامه کنید. کارها و وظایفی را که به صورت فهرست درآورده‌اید اولویت‌بندی کنید. دقیقا معلوم کنید که ترتیب انجام کارها باید به چه صورت باشد. حتی خیلی خوب است که کارها را برحسب اولویت در داخل تعدادی مربع یا دایره بنویسید و آن‌ها را از بالا به پایین مشخص کنید. این شکل هندسی، تقسیم هدف به وظایف کوچک‎‌تر را به خوبی نشان می‌دهد و دست‌یابی به هدف را برای‌تان ساده‌تر می‌کند.
به کمک این هدف مکتوب و برنامۀ منظم، کارآیی شما خیلی بهتر از فردی خواهد شد که هدف‌هایش را در ذهن خود حمل می‌کند.
مرحلۀ ششم: هرچه سریع‌تر کار را براساس برنامه آغاز کنید. دست به کار شوید. یک برنامه متوسط که اجرای آن آغاز شده است خیلی بهتر از برنامه‌ای عالی است که هیچ گامی در جهت اجرای آن برداشته نشده است. برای دست‌یابی به هر نوع موفقیت، اجرای برنامه بسیار مهم است.
مرحلۀ هفتم: هر روز، در راه رسیدن به هدف، گامی بردارید. این کار و فعالیت را در برنامۀ روزانه خود بگنجانید. مثلاً اگر هدفتان خواندن یک کتاب است، هر روز تعداد صفحات معینی از آن را مطالعه کنید. یا اگر هدفتان فروش کالایی خاص است، هر روز به سراغ تعداد مشخصی از مشتری‌ها بروید. اگر هدفتان شرکت در مسابقه‌ای خاص است، هر روز مدت معینی را ورزش کنید. یا اگر می‌خواهید زبان خود را کامل کنید هر روز تعداد مشخصی واژۀ جدید یاد بگیرید. به‌هرحال، هرگز حتی یک روز خود را بیهوده تلف نکنید.
حرکت به جلو را متوقف نکنید. وقتی که شروع به حرکت کردید، همان‌طور پیش بروید و نایستید. این قاطعیت و پیگیری به تنهایی می‌تواند شما را به یکی از فعال‌ترین و موفق‌ترین افراد نسل خود تبدیل کند.
وقتی که اهداف خود را بر روی کاغذ می‌نویسید تأثیر بسیارخوبی بر افکار شما دارد. به شما انگیزۀ فعالیت و تکاپو می‌دهد. قدرت خلاقیت و نوآوری را در شما تقویت می‌کند، انرژی‌های شما را آزاد می‌کند و به شما کمک می‌کند تا بر تنبلی و سستی خود غلبه کنید.
هدف‌ها در واقع سوخت لازم برای دست‌یابی به موفقیت هستند. هرچقدر این اهداف مشخص‌تر باشند اشتیاق شما برای دست‌یابی به آن‌ها بیشتر می‌شود. هر چقدر بیشتر به اهداف خود بیندیشید تمایل بیشتری برای دست‌یابی به آن‌ها خواهید داشت.
هر روز به اهداف خود بیندیشید و آن‌ها را در ذهن خود مرور کنید. هر روز صبح، فعالیت خود را با مهم‌ترین کار مربوط به آن روز شروع کنید تا به مهم‌ترین هدفی که در آن لحظه دارید دست پیدا کنید.
قورباغه راقورت بده!
همین الان ورق کاغذی بردارید و ده هدفی را که در نظر دارید در سال آینده به آن‌ها دست پیدا کنید بر روی آن بنویسید. این هدف‌ها را طوری بنویسید که انگار یک سال سپری شده و شما به همۀ آن‌ها دست پیدا کرده‌اید. برای نوشتن هدف‌ها از زمان حال و ضمیر اول شخص استفاده کنید. هدف‌های خود را واضح و روشن بنویسید .با این عمل، ضمیر ناخودآگاه شما آن‌ها را بهتر می‌فهمد. برای نمونه بنویسید: «من x تومان درآمد دارم» یا «وزن من x کیلوگرم است» یا «من اتومبیل مدل x را سوار می‌شوم.»
بعد از آن که ده هدف را نوشتید، از بین آن‌ها هدفی را انتخاب کنید که دست‌یابی به آن بیشترین تأثیر مثبت را بر زندگی شما برجای می‌گذارد. این هدف را بر روی کاغذ جداگانه‌ای یادداشت کنید. برای دست‌یابی به آن برای خود مهلت بگذارید. برای رسیدن به این هدف برای خود برنامه‌ریزی کنید. برای دست‌یابی به این هدف کاری انجام دهید. این عمل به تنهایی می‌تواند زندگی شما را تغییر دهد.