قورباغه
تنبلی – تنبلی خلاقانه را تمرین کنید
جولای 19, 2018
هدف‌ها! هدف‌ها! هدف‌ها!
هدف‌های سازمانی – هدف‌ها! هدف‌ها! هدف‌ها!
جولای 21, 2018
قورباغه را قورت بده!

قورباغه را قورت بده!

نیروهای فردی – نیروهای فردی خود را به حداکثر برسانید.
تمام منابع، توانایی‌ها، انرژی‌ها و ظرفیت‌های خود را جمع کرده و برای تسلط بر حداقل یکی از زمینه‌های موردعلاقۀ خود متمرکز کنید.                   (جان هاگای)
مادۀ خام در عملکرد و بهره‌وری شخصی در قوای جسمانی، ذهنی و احساسی شما قرار دارد. یکی از مهم‌ترین احتیاجات برای شاد بودن و بهره‌وری فردی، حفظ و تقویت سطح انرژی می‌باشد. بدن شما همانند یک ماشین است که برای تولید انرژی مورد استفاده در انجام کارهای مهم زندگی عادی و کاری، احتیاج به غذا، آب و استراحت دارد. هنگامی که شما کاملا استراحت کرده‌اید، توانایی کار کردن شما می‌تواند دو، سه و یا حتی پنج برابر هنگامی باشد که خسته‌اید.
در واقع بهره‎وری شما پس از هشت یا نه ساعت کار رو به تحلیل می‌رود. بدین دلیل، شب کاری تا دیروقت، هرچند برخی اوقات ضرورت دارد ولی نشان‌دهندۀ این است که با گذشت زمان بهره‌وری شما کاهش می‌یابد. هرچه شما خسته‌تر شوید، کار بدتر می‌شود و اشتباهات بیشتری را مرتکب می‌شوید و در یک زمان خاص، همانند یک باتری که انرژی‌اش تمام می‌شود، همۀ توان‌تان به پایان می‌رسد و قادر به ادامه‌دادن نخواهید بود.
حقیقت این است که در ساعات خاصی از روز، شما دارای بهترین کارآیی هستید، شما باید این اوقات را مشخص کرده و خود را موظف کنید که مهم‌ترین و مشکل‌ترین کارهایتان را در این اوقات انجام دهید.
اغلب مردم در صبح و پس از یک خواب خوب شبانه، بهترین کارآیی را دارند. برخی دیگر در بعدازظهرها کارآیی بهتری دارند و تعداد اندکی از مردم در غروب و حتی اواخر شب بیشترین کارآیی و خلاقیت را از خود نشان می‌دهند.
یک دلیل عمدۀ به تعویق انداختن کارها، خستگی یا تلاش برای شروع کار در هنگام خستگی است. در چنین مواقعی فاقد انرژی و شوق کار کردن هستید. همانند موتور اتومبیل که در هنگام صبح سرد است نمی‌توانید کارتان را آغاز کنید.
هرگاه احساس خستگی مفرط کردید و فهمیدید کارهای زیادی را که باید انجام دهید بیشتر از وقتی است که در اختیار دارید، کارتان را متوقف کرده و به خود بگویید: «این تمام آن چیزی بود که می‌توانستم انجام دهم و از کار دست بکشید.»
گاهی اوقات، بهترین استفاده از وقت این است که زودتر به خانه بروید و ده ساعت مداوم بخوابید. این کار می‌تواند انرژی از دست رفته را دوباره به شما برگرداند و شما را قادر به انجام دو یا سه برابر کار بیشتر در روز آینده سازد و البته کیفیت کار هم بسیار بیشتر از هنگامی است که در شرایط خستگی به‌ کار ادامه می‌دهید.
بر طبق گفتۀ بسیاری از محققان، آمریکایی‌ها به‌طور متوسط خواب کافی نسبت به میزان ساعات کار خود ندارند. میلیون‌ها آمریکایی به دلیل کار کردن بیش از حد و خواب کم، با آشفتگی ذهنی به کار می‌پردازند.
یکی از خردمندانه‌ترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که هر شب ساعت ده تلویزیون را خاموش کرده و به خواب روید. گاهی‌اوقات یک ساعت خواب بیشتر در شب می‌تواند زندگی شما را تغییر دهد.
این باید برای شما به یک اصل تبدیل شود که در طول هفته یک روز را تعطیل کامل کنید. در طی این روز چه شنبه باشد و چه یکشنبه، خواندن، نامه‌نگاری، انجام کارهای اداری در خانه یا هرکار دیگری که به مغز شما فشاری آورد را باید حتما کنار بگذارید. در عوض به سمینار بروید، ورزش کنید، در کنار خانواده باشید، پیاده‌روی کنید یا در فعالیت‌هایی شرکت کنید که به مغز شما در بازیابی انرژی‌هایش کمک می‌کنند. این گفته صحت دارد که «تنوع به همان خوبی استراحت است.»

نیروهای فردی

در طول سال به‌طور منظم از تعطیلات استفاده کنید، هم به تعطیلات آخر هفته بروید و هم به تعطیلات یک یا دو هفته‌ای برای استراحت و بازیابی انرژی‌های از دست رفته. شما همیشه بعد از یک پایان هفته یا تعطیلات طولانی‌تر، بهترین کارآیی را خواهید داشت.
زود خوابیدن در پنج شب از هفته و تا ظهر خوابیدن در روزهای تعطیل آخرهفته و هر هفته یک روز استراحت کامل داشتن، دست‌یابی به انرژی بیشتری را برای شما تضمین می‌کند. این انرژی اضافی می‌تواند به شما کمک کند تا بر عادت تنبلی خود فائق آمده و کارها و وظایف خویش را سریع‌تر و بهتر انجام دهید.
به‌علاوه برای حفظ انرژی خود در بالاترین سطوح، مراقب آن‌چه می‌خورید باشید. روز را با یک صبحانۀ دارای یک پروتئین زیاد و چربی و کربوهیدرات کم آغاز کنید. برای ناهار به همراه ماهی یا مرغ، سالاد نیز بخورید. از خوردن شکر، نمک، محصولات ساخته شده از آرد سفید و دسر خودداری کنید. خوردن نوشابه‌های گازدار و آب‌نبات و شیرینی‌جات را کنار بگذارید. همانند یک ورزشکار دارای کلاس جهانی که در شرایط قبل از مسابقه قرار دارد غذا بخورید زیرا وضعیت شما قبل از آغاز کار روزانه  از بسیاری جهات مثل این ورزشکار می‌باشد.
با خوردن غذاهای سالم و کم‌چربی، ورزش منظم و استراحت زیاد، می‌توانید حجم زیادتری از کار را با سرعت، سهولت و رضایت بیشتری نسبت به قبل، انجام دهید.
هرچقدر هنگام آغاز کار احساس بهتری داشته باشید، احتمال تنبلی و به تعویق انداختن آن کمتر می‌شود و اشتیاق شما برای انجام آن کار و رسیدن به کارهای دیگر بیشتر می‌شود. انرژی زیاد به بهره‌وری زیاد، شادی بیشتر و موفقیت بزرگ‌تر در کارتان می‌انجامد.
قورباغه را قورت بده! نیروهای فردی
میزان انرژی و عادات سلامتی‌بخش روزانۀ خود را بررسی کنید. از امروز تصمیم بگیرید که سطح سلامتی و انرژی خود را با پرسیدن سؤالات زیر، بالا ببرید:
  1. کدام‌یک از کارهای جسمانی کنونی خود را باید بیشتر انجام دهم؟
  2. کدام‌یک از کارهایی را که هم‌‌اکنون انجام می‌دهم باید کمتر انجام دهم؟
  3. چه کاری را من ‌هم‌اکنون انجام نمی‌دهم ولی اگر بخواهم بهترین عملکرد را داشته باشم، باید انجام آن را آغاز کنم؟
  4. چه کاری را من هم‌اکنون انجام می‌دهم که برای سلامتی من مضر است و باید آن را کلا ترک کنم؟
پاسخ شما به این سؤالات هرچه باشد، همین امروز کارتان را آغاز کنید.

 

وبینارهای پژوهشگران‌موفق‌پویا رو دنبال کنید.

 

بیشتر بخوانید