سفره را بچینید.
جولای 21, 2018
برای هر روز خود از قبل برنامه‌ریزی کنید.
جولای 22, 2018
هرکس که بتواند همۀ نیرو و استعداد خود را در مسیر خاصی متمرکز کند به جاه و مقام و موفقیت می‌رسد.   (اُریسون سُوِت ماردِن)
مشخصۀ یک متفکر برتر، توانایی وی در پیش‌بینی دقیق پیامدهای انجام یا عدم انجام یک کار می‌باشد. پیامدهای بالقوۀ هر کار یا فعالیتی، شاخص‌های کلیدی تعیین کنندۀ میزان اهمیت واقعی آن کار برای شخص شما یا شرکت شما می‌باشد.
با استفاده از این شیوۀ سنجش اهمیت کار، می‌توانید قورباغه‌ی واقعی بعدی خود را شناسایی کنید.
دکتر ادوارد بانفیلد از دانشگاه هاروارد، پس از پنجاه سال تحقیق به این نتیجه رسید که «نگرش درازمدت» مهم‌ترین عامل پیشرفت‌های اجتماعی و اقتصادی در آمریکاست. نگرش درازمدت، خیلی بیش‌تر از عواملی همچون پیشینۀ خانوادگی، آموزش، نژاد، هوش، روابط یا هر عامل منفرد دیگری، در تعیین موفقیت شما در زندگی و کار نقش دارد.
دیدگاه شما در مورد زمان، یعنی «افق زمانی» شما، تأثیر قابل ملاحظه‌ای بر رفتار و انتخاب‌های شما دارد.
افرادی که دورنمای وسیع‌تری از شغل و زندگی خود را در ذهن دارند، همیشه در مقایسه با افرادی که کمتر به آیندۀ خود فکر می‌کنند، تصمیم‌های بسیار بهتری در مورد زمان و فعالیت‌های خود می‌گیرند.
قانون: تفکر درازمدت، به بهبود تصمیم‌گیری‌های کوتاه‌مدت می‌انجامد.
افراد موفق، جهت‌گیری روشنی برای آیندۀ خود دارند. آن‌ها به پنج، ده و بیست سال آیندۀ خود می‌اندیشند. آن‌ها انتخاب‌ها و رفتارهای خود در زمان حال را تحلیل کرده تا مطمئن شوند که این انتخاب‌ها و رفتارها با آیندۀ درازمدت دلخواه آن‌ها هم‌خوانی دارد. داشتن یک ایدۀ واضح و روشن از آنچه در درازمدت برای شما دارای اهمیت واقعی است، تصمیم‌گیری بهتر در مورد اولویت‌های شما در کوتاه‌مدت را بسیار آسان‌تر می‌کند.
در مقام تعریف می‌توان گفت که کار مهم، کاری است که پیامدهای درازمدت بالقوه‌ای داشته باشد و یک کار بی‌اهمیت، کاری است که پیامدهای درازمدت بالقوۀ ناچیزی داشته باشد یا اینکه کلاً فاقد چنین پیامدهایی باشد. همیشه قبل از آغاز هر کاری، از خود بپرسید که: «پیامدهای بالقوۀ انجام یا عدم انجام این کار چیست؟»
قانون: آینده‌نگری بر اعمال کنونی ما تأثیر می‌گذارد و اغلب تعیین‌کنندۀ این اعمال می‌باشد.
هرچه‌قدر اهداف آینده‌تان برای خودتان واضح‌تر باشند، تأثیر این وضوح بر روی آنچه در زمان حال انجام می‌دهید بیشتر خواهد بود. شما با داشتن یک نگرش درازمدت واضح، قدرت بیشتری برای سنجش فعالیت‌های خود در زمان حال و اطمینان یافتن از هم‌خوانی آن‌ها با اهداف نهایی واقعی خود، خواهید داشت.
افراد موفق آن‌هایی هستند که لذایذ خود را به تعویق انداخته و آن‌ها را در کوتاه‌مدت قربانی می‌کنند تا بتوانند در درازمدت لذایذ بسیار بیشتری را نصیب خود سازند. از طرف دیگر، افراد ناموفق بیشتر به فکر لذت کوتاه‌مدت و رضایت فوری هستند درحالی‌ که چندان به آینده فکر نمی‌کنند.
دنیس وایتلی، که یک سخنران مشهور در مورد مسائل انگیزشی است می‌گوید: «بازندگان، کاری را انجام می‌دهند که در جهت کاهش تنش‌ها و نگرانی‌هایشان است درحالی که برندگان کاری را انجام می‌دهند که در جهت رسیدن به اهدافشان است.» برای مثال: زود بر سرکار حاضر شدن، مطالعۀ منظم در زمینۀ شغل خود، گذراندن دوره‌هایی به منظور بهبود مهارت‌ها و تمرکز بر روی کارهای باارزش‌تر، همه با هم تأثیر مثبت عظیمی بر آینده شما خواهد داشت. از طرف دیگر، در آخرین لحظه بر سر کار حاضر شدن، خواندن روزنامه، نوشیدن قهوه و صحبت کردن با همکاران ممکن است ظاهراً در کوتاه‌مدت، سرگرم‌کننده و جالب باشد، اما در درازمدت به عدم پیشرفت، فقدان دست‌آورد و یأس و نومیدی می‌انجامد.
اگر یک وظیفه یا مسئولیت، پیامدهای مثبت بالقوۀ زیادی دارد، آن را مهم‌ترین اولویت خود قرار داده و بلافاصله کار بر روی آن را آغاز کنید. همچنین اگر انجام فوری وظیفه یا مسئولیتی، دارای پیامدهای منفی بالقوۀ زیادی باشد، عدم انجام آن نیز می‌تواند یکی از برترین اولویت‌های شما باشد. قورباغۀ شما هرچه که باشد، خود را قانع کنید که بایستی اولین چیزی باشد که قورت می‌دهید.
حرکت و جنبش نیازمند محرک و انگیزه می‌باشد. یک عمل یا رفتار هر چقدر بیشتر بتواند بر زندگی‌تان تأثیر مثبت و بالقوه بر جای بگذارد – البته هنگامی که آن را به وضوح شناخته باشید – شما بیشتر در جهت انجام سریع آن عمل یا رفتار، تحریک خواهید شد و بیشتر سعی می‌کنید تا بر تنبلی خود غلبه کنید. پیوسته بر روی کارهایی که می‌توانند تأثیر شگرفی بر شرکت یا آینده شما داشته باشند، تمرکز کنید و همواره در جهت شروع و به انجام رساندن آن‌ها حرکت کنید.
به‌هرحال زمان در حال گذر است و تنها سؤالی که پیش می‌آید این است که: شما چگونه از آن استفاده می‌کنید و در پایان هفته‌ها و ماه‌هایی که می‌گذرند، شما در کجا قرار خواهید داشت؟ اینکه شما در پایان این زمان در کجا قرار گرفته باشید، تا حد زیادی بستگی به میزان توجه شما به پیامدهای احتمالی اعمالتان در کوتاه‌مدت دارد.
تفکر مداوم در مرود پیامدهای بالقوۀ انتخاب‌ها، تصمیمات و رفتارهای‌تان یکی از بهترین شیوه‌های تعیین اولویت‌های واقعی در کار و زندگی شخصی شما می‌باشد.
قورباغه را قورت بده!
لیست وظایف، فعالیت‌ها و پروژه‌های خود را مرتباً مرور کنید. همواره از خود بپرسید که: «کدام‌یک از پروژه‌ها یا فعالیت‌ها را اگر به نحو مطلوب و به‌طور زمان‌بندی شده انجام دهم، تأثیر مثبت بیشتری بر زندگی من خواهد گذاشت؟»
جواب هرچه که باشد، بیشترین کمک را می‌تواند به شما برساند. پس آن را به‌عنوان هدف قرار دهید، برای رسیدن به آن برنامه‌ریزی کنید و بلافاصله انجام این کار را آغاز کنید. این جملۀ فوق‌العادۀ گوته را به یاد داشته باشید که: فقط شروع کن، ذهن خودش دست به کار می‌شود؛ سپس ادامه بده تا ببینی که کار به سرانجام می‌رسد.