برنامه‌ریزی
برنامه ریزی – برای هر روز خود از قبل برنامه‌ریزی کنید.
جولای 22, 2018
مسافر زمان
اولین مسافر زمان – من؛ اولین مسافر زمان هستم! (قسمت اول)
جولای 23, 2018
قانون موفقیت

قانون موفقیت

قانون موفقیت
اولین قانون موفقیت، تمرکز است. یعنی جهت دادن تمام انرژ‌ی‌ها به سمت یک نقطه و سپس حرکت مستقیم به سمت آن نقطه بدون نگاه کردن به چپ یا راست.               (ویلیام ماتیوز)
هرچه بیشتر در برنامه‌ریزی و تعیین اولویت‌ها قبل از شروع کار، سرمایه‌گذاری کنید، کارهای مهم‌تری را می‌توانید با سرعتی بیشتر انجام دهید. هرچه کار شما مهم‌تر و با ارزش‌تر باشد، شما بیشتر در جهت شروع کار و غلبه بر عادت به تعویق انداختن آن، تحریک می‌شوید.
شیوۀ ABCDE یک تکنیک قوی برای تعیین اولویت‌ها است که شما می‌توانید هر روز از آن استفاده کنید. این تکنیک بسیار ساده و کارآمد است و به تنهایی می‌تواند شما را به یکی از موفق‌ترین و کارآمدترین افراد در زمینۀ کاری خود تبدیل کند.
قدرت این تکنیک در سادگی آن نهفته است. روش کار این تکنیک بدین صورت است. شما با تهیۀ لیستی از هر آنچه که باید در روز بعد انجام دهید، آغاز می‌کنید و افکار خود را به روی کاغذ منتقل می‌کنید.
سپس قبل از آغاز اولین کار، یک  D, C, B, A یا E را در کنار هریک از موارد موجود در لیست قرار می‌دهید.
A ، برای کاری است بسیار مهم، یعنی کاری که در صورت عدم انجام آن با مشکلات جدی روبه‌رو خواهید شد. یک کار از نوع A می‌تواند دیدار با یک مشتری مهم یا به اتمام رساندن گزارشی باشد که رئیس شما برای جلسۀ آتی هیئت مدیره به آن نیاز دارد. این موارد همان قورباغه‌های زندگی شما هستند.
اگر کارهای از نوع A بیش از یکی باشد، می‌توانید اولویت آن‌ها را با قرار دادن یک عدد در کنار آن مشخص کنید، مثلاً A-1، A-2، A-3 و غیره. مورد A-1 بزرگ‌ترین و زشت‌ترین قورباغۀ شماست.
B برای کاری است که باید انجام دهید ولی پیامدهایش چندان شدید نیست. موارد حرف B، بچه قورباغه‌های زندگی کاری  شما هستند. یعنی اگر این کارها را انجام ندهید ممکن است اشخاصی از دست شما ناراحت و ناراضی شوند ولی اهمیت این کارها به هیچ‌وجه به اندازۀ کارهای A نمی‌باشد. جواب دادن به یک پیام تلفنی کم‌اهمیت و چک کردن پست‌الکترونیکی از کارهای نوع B  می‌باشند.
اصل این است که هرگز قبل ازانجام کارهای A به کارهای B نپردازید. شما هرگز نباید برای یک بچه قورباغه از مسیر خود منحرف شوید درحالی که یک قورباغۀ بزرگ سر راه‌تان نشسته و منتظر است تا آن را بخورید.
حرف C برای کاری است که انجام آن خوب است ولی انجام یا عدم انجام آن، هیچ پیامدی نخواهد داشت. کارهای C شامل تلفن‌زدن به یک دوست، خوردن قهوه یا ناهار با یک همکار یا انجام برخی امور شخصی در طول ساعت‌های کاری می‌شود. چنین فعالیت‌هایی هیچ اثری بر زندگی کاری شما نخواهند داشت.
حرف D برای کاری است که شما می‌توانید انجام آن را به فرد دیگری بسپارید. اصل این است که شما هرکاری را که اشخاص دیگر قادر به انجام آن هستند، بایستی به آن‌ها بسپارید. در این صورت شما وقت کافی برای کارهای A که تنها خودتان می‌توانید انجام دهید، خواهید داشت. حرف E برای کاری است که شما می‌توانید به کلی آن را حذف کنید و هیچ اتفاقی هم رخ ندهد. این موارد ممکن است شامل فعالیت‌هایی شوند که زمانی مهم بوده‌اند ولی هم‌اکنون اهمیت خود را از دست داده‌اند. اغلب هم شامل کارهایی می‌شوند که شما از روی عادت یا تنها به دلیل لذت‌بردن از آن انجام می‌دهید.
پس از اینکه شیوۀ ABCDE را در لیست خود به کار بردید، شما به‌صورت کاملا سازماندهی شده آمادۀ انجام سریع‌تر مهم‌ترین کارهای خود خواهید بود.
کلیدی‌ترین عامل موفقیت شیوۀ ABCDE این است که خود را موظف کنید که بلافاصله کار A-1 را شروع کرده و آن را حتما به اتمام برسانید. از قدرت ارادۀ خود جهت اصرار ورزیدن در انجام کار A-1 تا پایان آن، استفاده کنید زیرا این مهم‌ترین کاری است که شما احتمالا قادر به انجام آن هستید. قورباغه را به‌طور کامل بخورید و قبل از اتمام آن، دست از خوردن برندارید.
توانایی شما در تفکر و تحلیل موشکافانه در مورد لیست کارها و مشخص نمودن کار A-1، سکوی جهش شما به سمت سطوح بالاتر موفقیت و خودباوری، احترام به خود و غرور شخصی می‌باشد.
هنگامی که به تمرکز بر روی کار A-1، یعنی مهم‌ترین فعالیت خود عادت می‌کنید، کارایی شما دو یا سه برابرِ افراد همکار خود می‌شود.
قورباغه را قورت بده!  قانون موفقیت
همین الان به بازبینی کارهای لیست خود پرداخته و در کنار هر مورد آن حرف A ,B, C, D, E  یا پروژۀ A-1 خود را مشخص کرده و بلافاصله کار بر روی آن را آغاز کنید. خود را موظف کنید که تا این کار به پایان نرسیده به هیچ کار دیگری دست نزنید.
به مدت یک ماه، این شیوۀ ABCDE را هر روزه و بر روی تمام لیست کارها یا پروژه‌های خود، (قبل از شروع) آن‌ها به کار برید. پس از این مدت، شما به اولویت‌گذاری کارهایتان و کار بر روی مهم‌ترین اولویت‌ها عادت خواهید کرد و آیندۀ شما تضمین خواهد شد.

 

وبینارهای پژوهشگران‌موفق‌پویا رو دنبال کنید.

بیشتر بخوانید