تصمیم
تصمیم – قبل از آغاز کار، مقدمات آن‌ را آماده کنید.
جولای 23, 2018
مهارت
مهارت – دانش و مهارت خود را افزایش دهید.
جولای 23, 2018
استعداد

استعداد

استعداد
کار خود را انجام دهید. البته نه در حد انجام وظیفه، بلکه به‌خاطر بهره‌وری بیشتر، اندکی بیشتر کار کنید. همین مقدار اندک کار اضافه به اندازۀ تمام کار شما می‌ارزد.         (دین بریگز)
شما عالی و منحصربه‌فرد هستید! استعدادها و توانایی‌های ویژه‌ای دارید که شما را از هر فرد دیگری در دنیا متمایز می‌کند. قورباغه‌هایی وجود دارند که شما می‌توانید بخورید یا می‌توانید خوردن آن‌ها را یاد بگیرید. خوردن این قورباغه‌ها می‌تواند شما را به یکی از مهم‌ترین افراد نسل خود تبدیل کند.
کارهای ویژه‌ای هستند که شما می‌توانید انجام دهید یا می‌توانید انجام دادن آن‌ها را یاد بگیرید. انجام این کارها می‌تواند شما را برای خودتان یا دیگران فوق‌العاده ارزشمند سازد. شما باید حوزه‌های ویژه‌ای که در آن‌ها دارای توانایی منحصربه‌فردی هستید را شناسایی کرده و خود را متعهد سازید که در آن حوزه‌ها بهتر و بهتر شوید.
ارزشمندترین سرمایۀ شما، از لحاظ مالی، توانایی شما در کسب حقوق بیشتر است. توانایی شما در کار کردن، می‌تواند سالانه ده‌ها هزار دلار برای شما به ارمغان آورد، تنها باید دانش و مهارت‌های خود را به کار گیرید. این همان توانایی شما در بهتر و سریع‌تر خوردن قورباغه‌های ویژه نسبت به دیگران است.
شما ممکن است همۀ دارایی‌تان را از دست بدهید – خانه، ماشین، شغل و موجودی بانکی. اما مادامی که هنوز توانایی کسب درآمد را دارید، می‌توانید هر آنچه را که از دست داده‌اید و حتی بیشتر از آن را دوباره به دست آورید.
مرتباً در جست‌وجوی استعدادها و توانایی‌های منحصربه‌فرد خود باشید. چه کاری را می‌توانید به‌طور اختصاصی خوب انجام دهید؟ در چه کارهایی خوب عمل می‌کنید؟ چه کاری را راحت و خوب انجام می‌دهید درحالی که دیگران به سختی آن را انجام می‌دهند؟ به گذشتۀ کاری خود نگاه کنید، چه چیزی بیشترین نقش را در موفقیت شما در زندگی و کارتان داشته است؟ مهم‌ترین قورباغه‌هایی که تا به حال خورده‌اید، چه بوده‌اند؟
یکی از بزرگ‌ترین مسئولیت‌های شما در زندگی این است که ببینید چه کاری را واقعا دوست دارید انجام دهید و سپس سعی کنید آن کار ویژه را با علاقۀ کامل و به شکل بسیار خوب به انجام برسانید.
به کارهای مختلفی که انجام می‌دهید، نگاه کنید. کدام‌یک از کارها را وقتی انجام می‌دهید، بیشترین تحسین و تشویق از سوی دیگران نصیب شما می‌شود؟ کدام‌یک از کارهای شما بیشترین تأثیر مثبت را بر روی کار و عملکرد دیگران می‌گذارد؟
افراد موفق همیشه آن‌هایی هستند که زمانی را صرف شناسایی کارهایی می‌کنند که به خوبی انجام می‌دهند و از آن لذت می‌برند. آن‌ها می‌دانند کدام‌یک از کارهایی که انجام می‌دهند، تأثیر واقعی بر کل کارشان می‌گذارد و سپس منحصراً بر روی آن وظیفه یا حوزۀ فعالیتی متمرکز می‌شوند.
شما باید همیشه انرژی‌ها و توانایی‌های خود را بر آغاز و انجام وظایف کلیدی و مهمی که در انجام آن‌ها دارای استعداد یا توانایی‌های منحصربه‌فردی هستید، متمرکز کنید تا بیشترین سود نصیبتان شود. شما نمی‌توانید همۀ کارها را انجام دهید اما می‌توانید بر کارهای اندکی که در آن‌ها استعداد دارید و تأثیر واقعی بر زندگی شما می‌گذارند، متمرکز شوید.
قورباغه راقورت بده!
همواره از خود این سؤالات کلیدی را بپرسید: «من در چه کاری واقعا خوب هستم؟ از کدام قسمت کارم بیشترین لذت را می‌برم؟ چه چیزی بیشترین نقش را در موفقیت گذشتۀ من داشته است؟ اگر من بتوانم کاری را انجام دهم، آن کار چیست؟»
اگر در یک قرعه‌کشی یا به هر نحو دیگر، به مقدار زیادی پول دست یابید و بتوانید هر شغلی را برای آیندۀ نامحدود خود انتخاب کنید، چه شغلی را انتخاب خواهید کرد؟ چه مقدماتی را برای انجام مطلوب کارتان، تدارک خواهید دید؟
جواب شما هرچه که باشد، از همین امروز آستین خود را بالا بزنید و دست به کار شوید.

 

وبینارهای پژوهشگران‌موفق‌پویا رو دنبال کنید.

بیشتر بخوانید