تمرکز
تمرکز – بر روی کارهای مهم و کلیدی خود تمرکز کنید.
جولای 23, 2018
استعداد
استعداد – استعدادهای ویژۀ خود را تقویت کنید.
جولای 23, 2018
تصمیم

تصمیم

تصمیم
صرف‌نظر از میزان توانایی‌های‌تان، قابلیت‌های بالقوۀ شما بیشتر از تمام آن چیزی است که در طول زندگی خود بروز داده‌اید. (جیمز تی مک‌کای)
 یکی از بهترین راه‌های غلبه بر عادت به تعویق انداختن و انجام سریع‌تر کارها این است که هرچه را که برای انجام کارتان نیاز دارید، از قبل تهیه کنید. هنگامی که کاملا آماده‌اید، همانند یک تفنگ مسلح آماده شلیک یا کمان‌گیری هستید که زه کمان خود را کشیده و آماده رها کردن تیر است. آن‌گاه تنها به یک تلنگر ذهنی کوچک نیاز دارید تا کار بر روی با ارزش‌ترین وظایف خود را آغاز کنید. این موضوع همانند آماده کردن تمام چیزهای لازم برای پختن یک غذای کامل، مثلا یک قورباغۀ بزرگ است. شما همۀ موارد لازم را روی میز می‌چینید. سپس پختن مرحله به مرحلۀ شام را آغاز می‌کنید.
ابتدا با تمیزکردن میز یا محل کار خود از چیزهای اضافه آغاز کنید به‌طوری که تنها یک کار برای انجام دادن پیش روی شما باشد. در صورت لزوم می‌توانید بقیه چیزها را روی زمین یا روی میز پشت سرتان قرار دهید. تمام اطلاعات، گزارش‌ها، جزئیات، کاغذها و مواد موردنیاز برای انجام کار را جمع‌آوری کنید و آن‌ها را در دسترس خود قرار دهید به‌طوری که برای برداشتن و استفاده از آن‌ها نیازی به بلند شدن و جابه‌جا شدن نداشته باشید.
مطمئن شوید که تمامی ابزارهای نوشتن، دیسک‌های کامپیوتری، رمزهای عبور، آدرس‌های پست‌الکترونیکی و هر چیز دیگری را که برای شروع و ادامۀ کار لازم دارید، در دسترس شما است.
محل کار خود را به گونه‌ای آماده کنید که راحت، جالب و برانگیزانندۀ شوق کار کردن برای مدتی طولانی باشد. به ویژه از داشتن یک صندلی راحت که به پشت شما آسیب نرساند و اجازه دهد پاهایتان به زمین برسند، اطمینان یابید.
کارآمدترین افراد، مقداری از وقت خود را صرف آماده‌سازی محل کار خود می‌کنند تا گذشت زمان در آن محیط برایشان لذت‌بخش باشد. هرچه محل کار شما تمیزتر و مرتب باشد، آغاز به کار و ادامه دادن آن برای شما راحت‌تر می‌شود.
یکی از تکنیک‌های عالی برای غلبه بر عادت تنبلی و به تعویق انداختن (خوردن قورباغه) این است که تصمیم بگیرید قبل از شروع کار همه چیز را کاملا آماده کنید. وقتی همه چیز منظم و مرتب باشد، میل و شوق کار کردن بیشتر می‌شود.
چه بسیار کتاب‌ها که هرگز نوشته نشده‌اند، چه بسیار مدارکی که هرگز کسب نشده‌اند و چه بسیار اعمال تغییردهندۀ زندگی که هیچ‌گاه انجام نشده‌اند، تنها بدین دلیل که مردم در اولین گام، یعنی آماده کردن مقدمات لازم، شکست خورده‌اند.
لس‌آنجلس، مردم علاقه‌مند به نوشتن فیلم‌نامه‌های موفق و فروش آن به استودیوهای آن‌جا را، از سرتاسر آمریکا به طرف خود جذب می‌کند. آن‌ها به لس‌آنجلس می‌آیند و درحالی که برای گذراندن زندگی به انجام کارهای سطح پائین‌تر تن می‌دهند تا سال‌ها در رویای نوشتن و فروختن یک فیلم‌نامۀ پر طرفدار به سر می‌برند.
اخیراً روزنامۀ لس‌آنجلس تایمز یک گزارشگر را به بولوار ویلشایر فرستاده بود تا با عابران مصاحبه کند. او از مردم این سؤال را می‌پرسید: «فیلم ‌نامه‌تان در چه وضعیتی قرار دارد و چطور پیش می‌رود؟»
سه نفر از هر چهار عابر پاسخ می‌دادند که کار نوشتن فیلم نامه‌شان «تقریبا تمام شده» است.
واقعیت ناراحت‌کننده این است که عبارت «تقریبا تمام شده» احتمالا به معنای «هنوز شروع نشده» است. نگذارید چنین اتفاقی برای شما هم روی دهد.
هنگامی که نشسته‌اید و همه چیز روبه‌روی شما قرار دارد و آمادۀ شروع هستید، قیافۀ یک فرد موفق را به خود بگیرید. راست بنشینید، روبه جلو خم شوید به‌طوری که پشت‌تان از پشتی صندلی فاصله بگیرد. همانند یک شخصیت کارآمد، مؤثر و موفق رفتار کنید. سپس اولین کار خود را انتخاب کرده و به خود بگویید: «حالا وقت شروع کار است» و کار را آغاز کنید. هنگامی که کار را شروع کردید آن را تا پایان ادامه دهید.
قورباغه راقورت بده! تصمیم!
نگاه دقیقی به میز یا دفتر کار خود در خانه و محل‌کارتان بیاندازید. از خودتان بپرسید: «چه نوع شخصی در چنین محیطی کار می‌کند؟»
هرچه محیط کار شما تمیزتر و مرتب‌تر باشد، احساس‌تان مثبت‌تر، مولدتر و مطمئن‌تر خواهد بود. امروز تصمیم به تمیزکردن میز و دفترکار خود بگیرید، به‌طوری که هرگار در آن محیط قرار می‌گیرید، احساس مؤثر بودن، کارامد بودن و آماده بودن برای انجام کار به شما دست می‌دهد.

 

وبینارهای پژوهشگران‌موفق‌پویا رو دنبال کنید.

بیشتر بخوانید