مسافر زمان
اولین مسافر زمان – من؛ اولین مسافر زمان هستم! (قسمت اول)
جولای 23, 2018
تمرکز
تمرکز – بر روی کارهای مهم و کلیدی خود تمرکز کنید.
جولای 23, 2018
قانون اساسی

قانون اساسی

قانون اساسی – از قانون ضروری‌ترین کارها پیروی کنید.
تمرکز، در واقعی‌ترین شکل خالص آن، به معنای توانایی متمرکز کردن ذهن بر روی یک موضوع واحد می‌باشد.   (کومار)
قانون ضروری‌ترین کارها می‌گوید: «هرگز وقت کافی برای انجام همۀ کارها نخواهیم داشت ولی همیشه وقت کافی برای انجام مهم‌ترین کارها داریم.»
به زبان دیگر، شما نمی‌توانید همۀ قورباغه‌ها و بچه قورباغه‌های درون برکه را بخورید اما می‌توانید بزرگ‌ترین و زشت‌ترین آن‌ها را بخورید و این حداقل برای زمان حال کافی است.
هنگامی که وقت شما دارد تمام می‌شود و پیامدهای عدم اتمام یک پروژه یا وظیفۀ کلیدی بسیار جدی است، در نظر داشته باشید که شما همیشه وقت لازم برای انجام آن را پیدا خواهید کرد، البته اغلب در دقیقۀ آخر. برای مثال، کار را زود شروع می‌کنید، تا دیروقت می‌مانید و خود را به سمت به اتمام رساندن کارتان سوق می‌دهید و سعی می‌کنید که برای اجتناب از عواقف منفی ناشی از عدم انجام آن کار، هرچه زودتر کار را اتمام کنید.
قانون اساسی: هرگز وقت کافی برای انجام تمام کارهایی که باید انجام دهید نخواهید داشت.
واقعیت این است که یک شخص معمولی امروزه با ۱۱۰ تا ۱۳۰ درصد ظرفیت خود، کار می‌کند و انبوه کارها و مسئولیت‌ها دائماً بر روی هم انباشته می‌شوند. همۀ ما حجم انبوهی از مطالب را پیش‌رو داریم که باید بخوانیم. اخیراً یک مطالعه نشان داده است که یک مدیر معمولی ۳۰۰ تا ۴۰۰ ساعت را در محل کار یا منزل، صرف مطالعۀ طرح‌ها و پروژه‌های به تعویق افتاده می‌کند.
این بدان معناست که شما هرگز وقت سر خاراندن هم نخواهید داشت. پس ذهن خود را به کارهای کوچک مشغول نکنید. تمام امید شما می‌تواند معطوف به رسیدگی به مهم‌ترین مسئولیت‌هایتان باشد. بقیۀ کارها را در لیست انتظار بگذارید.
بسیاری از مردم می‌گویند که تحت شرایط اضطراری و هنگامی که از لحاظ زمانی در تنگنا قرار می‌گیرند، بهتر کار می‌کنند. متأسفانه سال‌ها تحقیقات نشان می‌دهد که این موضوع چندان صحیح نیست.
مردم تحت فشار کمبود وقت، که معمولا خود با به تعویق انداختن یا تأخیرکردن مسبب آن هستند، استرس بیشتری را متحمل شده و اشتباهات بیشتری را مرتکب می‌شوند و در نتیجه نسبت به دیگر شرایط، بیشتر مجبور به دوباره‌کاری می‌شوند. اغلب، اشتباهاتی که تحت فشار کمبود وقت صورت می‌گیرند منجر به بروز نقایص و هزینه‌های بیشتری شده و در درازمدت هزینه‌های مالی سنگینی را موجب می‌شوند.
گاهی‌اوقات انجام یک کار تحت شرایط ضرب‌الأجل وقت بیشتری را می‌گیرد تا در شرایط عادی. زیرا اشتباهاتی ممکن است رخ دهد که برای حل آن‌ها مجبور به دوباره‌کاری می‌شوید.
با پرسیدن سه پرسش از خودتان به‌طور منظم، می‌توانید بر روی تکمیل مهم‌ترین کارهایتان طبق برنامۀ زمانی تعیین شده، تمرکز کنید. پرسش اول این است: «با ارزش‌ترین فعالیت‌های من چیستند؟»
به زبان دیگر، بزرگ‌ترین قورباغه‌هایی که باید بخورید تا بیش‌ترین سود را به سازمان خود، به خانوادۀ خود یا کلا به زندگی خود برسانید، کدام‌ها هستند؟ قانون اساسی چیست؟
این یکی از مهم‌ترین سؤالاتی است که شما می‌توانید از خودتان پرسیده و پاسخ دهید. با ارزش‌ترین فعالیت‌های شما کدام‌ها هستند؟ اول، خودتان خوب به آن فکر کنید، سپس از رئیس خود بپرسید و در نهایت از همکاران و زیردستان خود هم بپرسید.
از دوستان و خانوادۀ خود نیز بپرسید. بایستی نسبت به باارزش‌ترین فعالیت‌های خود قبل از آغاز کار آگاهی واضح و روشنی داشته باشید.
دومین پرسشی که می‌توانید همواره از خود بپرسید این است که: «چه کاری را من و تنها من می‌توانم انجام دهم که در صورت خوب انجام دادن آن، تأثیری واقعی در زندگیم خواهم داشت؟»
این پرسش را پیتردراکر، معلم و متخصص مدیریت، مطرح کرده است. این یکی از بهترین پرسش‌ها برای رسیدن به موفقیت فردی است. چه کاری را شما و تنها شما می‌توانید انجام دهید که در صورت خوب انجام دادن آن، تأثیری واقعی بر زندگی‌تان خواهد داشت؟
این پرسش به کاری مربوط می‌شود که تنها شما می‌توانید انجام دهید و بنابراین اگر شما آن را انجام ندهید، توسط هیچ کس دیگری انجام نخواهد شد. اما اگر آن را انجام دهید و به خوبی هم انجام دهید، تأثیری بزرگ و واقعی بر زندگی عادی و کاری شما خواهد گذاشت. پس ببینید این کار چیست و کدام قورباغه را باید بخورید.
شما می‌توانید هر ساعت از هر روز، این پرسش را از خود بپرسید و هر بار پاسخ ویژه‌ای به آن دهید. پاسخ شما باید واضح و روشن باشد. سپس قبل از انجام هرکار دیگری، کار بر روی پاسخ خود را آغاز کنید.
سومین پرسشی که می‌توانید از خود بپرسید این است که : «با ارزش‌ترین استفاده‌ای که اکنون می‌توانم از وقتم داشته باشم چیست؟»
به بیان دیگر: «بزرگ‌ترین قورباغه‌ام در حال حاضر چیست؟»
این پرسش اصلی مدیریت زمان می‌باشد. این پرسشی کلیدی برای غلبه بر تنبلی و به تعویق انداختن کارها و تبدیل شدن به یک فرد بسیار کارآمد است. هرساعت از روز می‌توانید پاسخی ویژه برای این پرسش بیابید. شما باید این پرسش را بارها و بارها از خود پرسیده و همیشه بر روی پاسخ آن، کار کنید.
کارهای مهم و درجه یک را در ابتدا انجام دهید و کارهای درجه دو را هرگز انجام ندهید. همان‌گونه که گوته می‌گوید: «کارهایی که بیشترین اهمیت را دارند هرگز نباید تحت‌الشعاع کارهایی قرار گیرند که کم‌ترین اهمیت را دارند.»
هر چقدر پاسخ شما به این پرسش‌ها دقیق‌تر باشد، تعیین اولویت‌های واضح و روشن، غلبه بر تنبلی و آغاز کار بر روی فعالیتی که انجام آن بهترین استفاده از وقت‌تان می‌باشد، برای شما راحت‌تر می‌شود.
قورباغه را قورت بده! قانون اساسی
قوی‌ترین ابزار فکری شما برای موفقیت، توانایی شما در تشخیص تفاوت بین اولویت‌ها می‌باشد. هر روز چند دقیقه‌ای را در سکوت، در مکانی که کسی مزاحم شما نشود، بنشینید و در آرامش و بدون استرس یا فشار، در مورد کار و فعالیت‌های‌تان فکر کنید.
در طی این دورۀ تنهایی، ایده‌ها و تدابیر فوق‌العاده‌ای، در مورد تقریبا همۀ کارهایتان، در ذهن شما شکل می‌گیرند که با به کار بردن آن‌ها، به مقدار زیاد در وقت خود صرفه‌جویی می‌کنید. اغلب شما نقاط عطفی را تجربه خواهید کرد که سمت و سوی زندگی عادی و کاری شما را تغییر خواهند داد.

 

وبینارهای پژوهشگران‌موفق‌پویا رو دنبال کنید.

 

بیشتر بخوانید.