مهارت
مهارت – دانش و مهارت خود را افزایش دهید.
جولای 23, 2018
خاصیت قورباغه‌ای
خاصیت قورباغه‌ای – هربار فقط تا بشکۀ بعدی برو!
جولای 23, 2018
محدودیت

محدودیت

محدودیت
تمام افکار خود را بر روی کاری که در دست انجام دارید متمرکز کنید. نور خورشید فقط زمانی که توسط یک عدسی متمرکز شود می‌سوزاند.                         (الکساندر گراهام بل)
چه چیزی مانع پیشرفت شماست؟ چه چیزی سرعت دست‌یابی شما به اهدافتان را تعیین می‌کند؟ چه چیزی تعیین می‌کند که شما به چه سرعتی از وضعیت فعلی به وضعیتی که دوس دارید، خواهید رسید؟ چه چیزی شما را از خوردن قورباغه‌هایی که تأثیر واقعی بر زندگی شما می‌گذراند. باز می‌دارد؟ چرا شما تاکنون به اهداف خود نرسیده‌اید؟
این‌ها برخی از مهم‌ترین سؤالاتی هستند که شما در مسیر خود برای رسیدن به سطوح بالای بهره‌وری و موفقیت باید از خود بپرسید و به آن‌ها پاسخ دهید. در هرکاری که انجام می‌دهید، همیشه عاملی وجود دارد که سرعت و کیفیت انجام آن کار را مشخص می‌کند. شما باید کار خود را بررسی کرده و عامل محدودکننده یا محدودیت آن را مشخص کنید. سپس بایستی تمام انرژی‌های خود را بر حذف این عامل بازدارنده، متمرکز کنید.
در واقع در هرکاری، چه کوچک چه بزرگ، عاملی وجود دارد که سرعت دست‌یابی به هدف یا اتمام کار را تعیین می‌کند. این عامل چیست؟ انرژی‌های ذهنی خود را بر این حوزۀ کلیدی متمرکز کنید. این می‌تواند با ارزش‌ترین استفاده از وقت و استعدادهایتان باشد.
این عامل ممکن است یک فرد باشد که شما به کمک یا تصمیم وی نیاز دارید یا منبعی باشد که شما بدان محتاجید یا ضعفی در یک قسمت از سازمان باشد و غیره. اما به هرحال همیشه یک عامل محدودکننده وجود دارد که باید آن را شناسایی کنید.
برای مثال فرض کنیم هدف یک کسب‌وکار، جلب و حفظ مشتریان می‌باشد. اگر این کار به خوبی انجام شود، شرکت سود برده و به رشد و شکوفایی خود ادامه خواهد داد.
در هر کسب‌وکاری یک عامل محدودکننده یا گلوگاه وجود دارد که سرعت و کیفیت رسیدن شرکت به اهدافش را تعیین می‌کند. این عامل ممکن است بازاریابی، سطح فروش یا خود نیروی فروش باشد. این عامل همچنین می‌تواند هزینه‌های عملیات یا شیوه‌های تولید یا میزان نقدینگی یا هزینه‌ها باشد. موفقیت شرکت ممکن است توسط رقابت، مشتریان یا محل تجارت تعیین شود. یکی از این عوامل بیش از دوتای دیگر در تعیین سرعت دست‌یابی شرکت به اهداف رشد و سوددهی نقش دارد. این عامل چیست؟
شناسایی دقیق عامل محدودکننده در هر فرآیندی و تمرکز بر آن عامل، معمولا پیشرفت بیشتر در طی یک دورۀ کوتاه‌تر را موجب می‌شود.
اصل ۲۰/۸۰ در مورد محدودیت‌های شما در زندگی و کارتان نیز کاربرد دارد، بدین معنا که ۸۰% محدودیت‌ها یا عواملی که مانع از دست‌یابی شما به اهدافتان می‌شوند، داخلی هستند.
این محدودیت‌ها در درون خودتان، یعنی در درون ظرفیت‌ها، توانایی‌ها، عادات، نظم یا قابلیت‌های شخصی شما هستند. تنها ۲۰% محدودیت‌ها در بیرون از شما یا سازمان شما قرار دارند.
محدودیت کلیدی شما ممکن است یک چیز کوچک و نهفته باشد. برخی اوقات لازم است که شما لیستی از تمام مراحل کار تهیه کرده و تمام فعالیت‌ها را بررسی کرده تا بتوانید دقیقا تشخیص دهید که چه چیزی مانع پیشرفت شماست. گاهی این عامل بازدارنده می‌تواند یک سوءتفاهم یا اعتراض منفی از طرف مشتریان باشد که کل فرآیند فروش را دچار رکود می‌کند. و گاهی عدم حضور یک ویژگی منفرد، عامل محدودکننده می‌شود و باعث کاهش رشد فروش یک محصول یا خدمات می‌شود.
با صداقت شرکت خود را بررسی کنید. به رئیس، همکاران و کارمندان خود نگاه کنید و ببینید که آیا یک ضعف اساسی در شرکت وجود دارد که همانند ترمزی جلوی دست‌یابی شما و شرکت را به اهدافتان می‌گیرد یا نه.
در زندگی شخصی باید با صداقت به خودتان نگاه کرده و به دنبال شناسایی عامل یا مهارت محدودکننده‌ای باشید که سرعت دست‌یابی شما به اهداف شخصی‌تان را تعیین می‌کنند.
افراد موفق همیشه تحلیل محدودیت‌ها را با پرسیدن این سؤال آغاز می‌کنند: «چه چیزی در درون من مانع پیشرفتم می‌شود؟» آن‌ها مسئولیت کامل را قبول می‌کنند و برای یافتن درد و درمان آن، به بررسی خودشان می‌پردازند.
همیشه از خود بپرسید که: «چه چیزی سرعت رسیدن من به نتایج دلخواهم را تعیین می‌کند؟» شناسایی و مشخص کردن عامل محدودیت، به شما نشان می‌دهد که از چه روشی می‌توان برای از بین بردن آن استفاده کرد. عدم موفقیت در شناسایی صحیح یک محدودیت یا شناسایی غلط محدودیت‌ها می‌تواند منجر به جهت‌گیری اشتباه شود، به‌طوری که در پایان فقط یک مسأله غلط را حل کرده باشید.
یک شرکت بزرگ که من جزء مشاوران آن هستم، دچار افت فروش شده بود. مدیران تعاونی به این نتیجه رسیدند که عامل محدودکنندۀ اصلی، نیروی فروش و مدیریت فروش هستند. آن‌ها هزینه‌های زیادی را صرف سازماندهی دوبارۀ مدیریت فروش و تربیت نیروی فروش کردند.
پس از مدتی دریافتند که عمده‌ترین دلیل افت فروش، اشتباهی بود که یکی از حسابداران به‌طور تصادفی مرتکب شده بود. وی قیمت‌هایی را که بر روی محصولات می‌گذاشت بسیار بالاتر از سطح رقابت بازار بود. هنگامی که شرکت به تعدیل قیمت‌گذاری‌هایش پرداخت، فروش دوباره اوج گرفت و شرکت دوباره به سوددهی رسید. پس از هربار شناسایی و حذف یک محدودیت یا گلوگاه، شما با یک محدودیت یا عامل محدودکنندۀ دیگری روبه‌رو خواهید شد. هر چقدر به موقع سرکار خود حاضر شوید و در شغل خود موفق باشید، ولی همیشه عوامل محدودکننده و گلوگاه‌هایی وجود دارند که سرعت پیشرفت شما را تعیین می‌کنند. شما باید آن‌ها را شناسایی کرده و انرژی خود را بر حذف هرچه سریع‌تر آن‌ها متمرکز کنید.
آغاز کار روزانه با حذف یک گلوگاه یا محدودیت کلیدی، شما را مملو از انرژی و قدرت شخصی می‌کند و شما را تا پایان کار به جلو می‌راند. پس همیشه یک عامل محدودکننده وجود دارد. اغلب اوقات یافتن محدودیت یا عامل محدودکنندۀ کلیدی، مهم‌ترین قورباغه‌ای است که شما باید بخورید.
قورباغه را قورت بده!
مهم‌ترین هدف خود درزندگی را شناسایی کنید. این هدف چیست؟ کدامین هدف است که دست‌یابی به آن، بیشترین تأثیر مثبت را بر روی زندگی شما خواهد گذاشت؟ کدام دستاورد شغلی بیشترین تأثیر مثبت را بر زندگی کاری شما خواهد گذاشت؟
هنگامی که به خوبی هدف اصلی خود را شناختید از خود بپرسید: «چه چیزی سرعت دست‌یابی من به هدفم را تعیین می‌کند؟ چرا من قبلا آن را نداشته‌ام؟ چه چیزی در درون من است که جلوی پیشرفتم را می‌گیرد؟»
پاسخ‌هایتان هرچه بود، سریعا کار خود را آغاز کنید، و اقدامی در جهت از بین بردن آن انجام دهید. هرکاری که باشد فرقی نمی‌کند فقط شروع کنید.

 

وبینارهای پژوهشگران‌موفق‌پویا رو دنبال کنید.

 

بیشتر بخوانید.