استعداد
استعداد – استعدادهای ویژۀ خود را تقویت کنید.
جولای 23, 2018
محدودیت
محدودیت – محدودیت‌های کلیدی خود را شناسایی کنید.
جولای 23, 2018
مهارت

مهارت

مهارت – دانش و مهارت خود را افزایش دهید.
تنها وسیلۀ مطمئن برای رسیدن به موفقیت، این است که خدماتی که ارائه می‌دهید بیشتر و بهتر از آن  چیزی باشد که از شما انتظار می‌رود.                 (اُگ ماندینو)
افزایش مهارت و دانش یکی از مهم‌ترین اصول بهره‌وری شخصی می‌باشد. آنچه را که باید بیاموزید حتما یاد بگیرید تا بتوانید کار خود را در عالی‌ترین سطح انجام دهید. هرچه شما در خوردن نوع خاصی از قورباغه تخصص بیشتری داشته باشید، احتمال شروع به کار و انجام آن بیشتر خواهد بود.
دلیل عمدۀ تأخیر و به تعویق انداختن کارها، وجود احساس عدم کارایی، عدم اعتمادبه‌نفس یا فقدان توانایی در یک حوزۀ کلیدی از کار می‌باشد. به‌طور کلی، احساس ضعف یا ناکارآمدی در حتی یک بخش از کار، برای ناامید کردن شما از شروع کار کفایت می‌کند.
دائما مهارت‌های خود را در زمینۀ فعالیت‌های کلیدی و مهم با زمان هماهنگ کنید. به یاد داشته باشید که هر چقدر هم که امروز مهارت‌های خوبی داشته باشید، دانش و مهارت‌های شما با گذر زمان کهنه و متروک می‌شوند. همان‌گونه که پت‌رایلی، مربی بسکتبال گفته است: «اگر شما در حال بهتر شدن نباشید پس در حال بدتر شدن هستید.»
یکی از مفیدترین تکنیک‌های مدیریت از ابتدا تاکنون، این است که شما باید در وظایف کلیدی خود همواره در حال بهترشدن باشید. بهبود شخصی و حرفه‌ای یکی از بهترین وسایل صرفه‌جویی در وقت می‌باشد. هر چقدر شما در یک وظیفۀ کلیدی بهتر باشید، اشتیاق شما برای انجام آن بیشتر خواهد بود. هرچه شما بهتر باشید، انرژی و اشتیاق بیشتری خواهید داشت. هنگامی که می‌دانید که یک کار را می‌توانید به خوبی انجام دهید، غلبه بر عادت به تعویق انداختن و انجام بهتر و سریع‌تر کار نسبت به شرایط دیگر، آسان‌تر می‌شود.
مقداری اطلاعات بیشتر یا کمی مهارت اضافی می‌تواند تأثیر شگرفی بر توانایی شما در انجام بهتر یک کار داشته باشد. مهم‌ترین کارهایی را که انجام می‌دهید شناسایی کنید و سپس برای بهبود مداوم و روزآمد کردن مهارت‌های خود در این حوزه‌ها برنامه‌ریزی کنید.
قانون: یادگیری مداوم، کم‌ترین شرط لازم برای موفقیت در هر زمینه است.
نگذارید ضعف یا عدم توانایی در هر حوزه‌ای از کار، باعث جلوگیری از پیشرفت شما شود. هر چیزی در کسب‌وکار، یادگرفتنی است و آنچه دیگران یاد گرفته‌اند را شما هم می‌توانید یاد بگیرید.
هنگامی که من نوشتن اولین کتابم را آغاز کردم، دچار یأس شدم زیرا نمی‌توانستم به سرعت تایپ کنم. ولی به زودی دریافتم که برای نوشتن یک کتاب ۳۰۰۰ صفحه‌ای بایستی یاد بگیرم که تایپ کنم. بنابراین یک کتاب آموزشی خریدم و به مدت سه ماه، روزانه بیست تا سی دقیقه تمرین کردم تا اینکه توانستم در هر دقیقه چهل تا پنجاه کلمه را تایپ کنم. با این مهارت توانستم یک دوجین کتاب بنویسم که هم‌اکنون در سرتاسر دنیا نشر و توزیع می‌شود. (برایان تریسی)

 

خوشبختانه شما می‌توانید هر مهارتی را که برای افزایش بهره‌وری و کارآیی لازم است، یاد بگیرید. در صورت نیاز می‌توانید یک تایپیست شوید یا یک متخصص کامپیوتر یا یک مذاکره کنندۀ قوی و یا یک فروشندۀ فوق‌العاده. شما می‌توانید صحبت کردن در جمع را یاد بگیرید. می‌توانید نوشتن مطالب خوب و تأثیرگذار را یاد بگیرید. این‌ها همگی مهارت‌های اکتسابی هستند که به محض اراده کردن و در اولویت قرار دادن، می‌توانید آن‌ها را یاد بگیرید.
روزانه حداقل یک ساعت مطالعه در زمینۀ کاری خود داشته باشید. صبح‌ها اندکی زودتر از خواب بیدار شوید و به مدت سی تا شصت دقیقه به مطالعه کتب یا مجلاتی بپردازید که واجد اطلاعات مفیدی هستند که موجب افزایش بهره‌وری و موفقیت شما در کارتان می‌شوند.
حتی‌الامکان در تمامی دوره‌ها یا سمینارهایی که راجع به مهارت‌های کلیدی مفید در حرفۀ شما هستند، شرکت کنید. در گردهمایی‌ها و جلساتی که مرتبط با حرفه یا شغل شما هستند حاضر شوید. در کارگاه‌ها و جلسات آموزشی شرکت کنید. در جلو بنشینید و یادداشت‌برداری کنید. نوارهای صوتی ضبط شدۀ جلسات فوق را خریداری کنید. سعی کنید یکی از با دانش‌ترین و تواناترین افراد در زمینۀ کاری خود باشید.
در نهایت، در ماشین خود به نوارهای صوتی گوش دهید. مردم به‌طور میانگین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ ساعت از عمر خود را هرساله به رانندگی می‌گذرانند. ساعات رانندگی را به ساعات یادگیری تبدیل کنید. شما به سادگی با گوش دادن به این نوارهای آموزشی در حین رانندگی می‌توانید به یکی از باهوش‌ترین و تواناترین افراد در زمینۀ کاری خود تبدیل شوید و یکی از بالاترین حقوق‌ها را دریافت کنید.
هرچه بیشتر یاد بگیرید و بدانید، اعتمادبه‌نفس و انگیزۀ بیشتری در خود حس خواهید کرد. هر چقدر ماهرتر شوید، در انجام کارهای بیشتر، تواناتر می‌شوید.
هرچه بیشتر یاد بگیرید، قدرت یادگیری شما بیشتر می‌شود. همان‌طور که با تمرینات ورزشی می‌توانید قدرت ‌بدنی خود را افزایش دهید، می‌توانید با تمرینات ذهنی، قدرت ذهنی خود را افزایش دهید. هیچ محدودیتی برای میزان و سرعت پیشرفت شما وجود ندارد مگر محدودیت‌هایی که در تصویر خودتان می‌سازید.
قورباغه را قورت بده!
امروز تصمیم بگیرید که پروژۀ «کار برای خود» را آغاز کنید. همواره در پی افزایش مهارت‌های خود باشید. درب مدرسه‌ها هیچ‌وقت بر روی حرفه‌ای‌ها بسته نیست.
کدام‌یک از مهارت‌های کلیدی می‌توانند بیشترین کمک را در راه دست‌یابی به نتایج بهتر و سریع‌تر، ایجاد کنند. آن دسته از قابلیت‌های اساسی که باید در آینده داشته باشید تا در زمینه‌کاری خود پیشتاز باشید، چیستند؟ این مهارت‌ها هرچه هستند، آن را معین کنید. برای تقویت آن‌ها برنامه‌ریزی کنید و توسعه و بهبود مهارت‌های خود در آن حوزه‌ها را آغاز کنید. عزم خود را جزم کنید که در کار خود بهترین باشید.
وبینارهای پژوهشگران‌موفق‌پویا رو دنبال کنید.

بیشتر بخوانید.