خاصیت قورباغه‌ای
خاصیت قورباغه‌ای – هربار فقط تا بشکۀ بعدی برو!
جولای 23, 2018
زنان
زنان – جدال بر سر سیب طلایی (قسمت اول)
جولای 24, 2018
اژدهای کومودو

اژدهای کومودو

کومودوی درون – اژدهای کومودوی درونت را بشناس! (قسمت آخر)
۷- تمام تلاشتو و سعیتو بکن تا جوش بزنی!
به این قانون و قاعدهٔ ساده و سهل علمی دقت کنید:
آب در ۲۱۱ درجه فارنهایت داغ است اما فقط در ۲۱۲ درجه به نقطه جوش می‌رسد! جوش و خروشی که عامل حرکت‌کردن و سفرکردن یک لوکوموتیو می‌شود، فقط یک درجه! یکِ یگانه و یکه!
ما هر چقدر کتاب بخوانیم، برنامه‌ریزی کنیم، بیندیشیم و… همهٔ این عوامل هر چند اساسی و اصولی هستند اما ما را تا ۲۱۱ درجه می‌رسانند، آن یک کار که نیاز است تا ما را بدان نقطهٔ مطلوب و محبوب برساند، چیست؟
رمز در یک عبارت نهفته است: «عمل کردن»!
تصور و تجسم نمایید که در حال نصب یک برنامهٔ رایانه‌ای هستید، ۹۹درصد بارگذاری می‌شود و چنانچه آن یک‌درصد انجام نگیرد و به ۱۰۰در۱۰۰ نرسد در واقع هیچ اتفاقی رخ نداده است!
برخیز و اقدام کن که برخاستن و عمل‌کردن «گل‌زن تیم» وجودت است…
مراقب اسیدپاش‌ها باش!کومودوی درون
تیزآب سلطانی مخلوطی از تیزآب و اسیدکلریدریک است که می‌تواند همه فلزات حتی اشیای نادری همچون طلا را در خود حل کند، مراقب این تندآب و تیزآب باش که همه‌چیز و همه‌کسی را می‌بلعد!
گران‌بهاترین دارایی هر انسانی که رایگان در اختیارش می‌باشد، «زمان» است، خاص‌ترین طلای جهان که برخلاف طلاهای دیگر خریدنی نیست!
ما انسان‌ها در رابطه با زمان با دو مسئله مواجهیم:
۱- یا از کمبود وقت می‌نالیم
۲- یا مدیریت زمان را بلد نیستیم
چه باید کرد؟
۶ قانون طلایی جالب و ساده را رعایت کن:
۱- واگذار کردن کارها به دیگران: هر جا دیدید که فرد دیگری می‌تواند ۵۰درصد کار شما را انجام دهد، آن کار را به او بسپارید تا دچار کمبود وقت نشوید.
۲- کمال‌طلب بودن؛ اسیدپاش و حلال زمان: برخی‌ها وسواس دارند که همه کارها بدون ایراد و کوچک‌ترین عیبی انجام شود، برای رهایی از این عادت تلف‌کننده وقت، به خودتان به مدت ۴۰روز یادآوری کنید: هیچ‌وقت، هیچ‌کاری به‌صورت کامل و صددرصدی انجام نخواهد گرفت پس بیش از حدنرمال و غیراستاندارد، حساسیت به خرج نده و زمانت را در وسواس‌ها هدر نده!
۳- مراقب دزدان زمان باش:
حضور دوستانی که حضورشان در کنار ما، حاصلی جز اتلافِ‌ وقت و فراموش‌کردن اولویت‌ها نداشته باشد را کم‌رنگ‌تر کن! خودت رو مسلط و مجهز به قدرت «نه گفتن» در قبالشون کن.
۴- باشوق و حرارت و آتشین، کارهایت را انجام بده:
اگر فعالیتی که انجام می‌دهی با عشق نباشد، آن را کندتر انجام خواهی داد لذا دچار کمبود وقت خواهی شد. در درونت، آتشکدهٔ انگیزه و شور احداث کن.
۵- به تعویق نینداز: عقب‌انداختن کارها و موکول کردنش به زمان آینده، حاصلی جز تولید استرس، احساس گناه، کاهش سلامت و کاهش بهره‌وری ندارد و این‌ها بحران‌زا هستند پس به وقتش انجام بده!
۶- تکنیک پومودورو:
این روش بهترین تکنیک حال حاضر برای کاهش خستگی، افزایش تمرکز و مدیریت زمان است.
هر کاری که انجام می‌دهید در ۲۵ دقیقه (اصطلاحاً یک پومودورو) انجام بده و سپس ۵ دقیقه استراحت کن، مجددا ۲۵ دقیقه به کارت برس و ۵ دقیقه به خودت استراحت بده و بار سوم و چهارم اما بعد از دفعه چهارم به خودت چهل دقیقه استراحت و مرخصی بده و مجدداً آغاز کن.
تکنیکی ساده اما با آثاری معجزه‌آسا…
در آخر در برابر مشکلات (به‌جای مشکلات، بگوییم: مسائل) جملهٔ نیچه را بر کاغذی نوشته و روی دیوار اتاقمان بچسبانیم:
«آنچه مرا نکُشَد، نیرومندترم می‌سازد؛ این را در مدرسهٔ جنگِ زندگی آموخته‌ام»
نوشتهٔ مشترک دکتر علی نظیری و امیرساکت
کومودوی درون
وبینارهای پژوهشگران‌موفق‌پویا رو دنبال کنید.