کلید موفقیت
کلید موفقیت – برش‌های بزرگی از زمان ایجاد کنید.
جولای 26, 2018
قورباغه را قورت بده!
قورباغه را قورت بده! – کارهایتان را یک‌‌به‌‌یک انجام دهید.
جولای 26, 2018
مخدر

مخدر

مخدر اهداف‌سوز
جدیداً مواد مخدر ناشناخته‌ای وارد بازار شده که انواع مختلفی داشته و بسیار مضرند اما مادۀ تخدیر و تخریب  کننده‌ای که قصد داریم راجع به آن صحبت کنیم نه تنها جدید نیست بلکه سالیان طولانی افراد، موفق به ترک آن نشده‌اند و به‌خاطر وجودش سختی‌های بسیاری کشیده و آسیب‌های فراوانی دیده‌اند.
این مادۀ افیونی مورد استفادۀ ردۀ سنی خاصی نیست و بیشتر مردم معتاد به آن می‌شوند که خود نیز دلیل اعتیاد را ندانسته و معمولا در ترک آن نیز موفق نیستند. بارها از اطرافیان خود شنیده‌ام که مدت‌هاست در تلاشند تا از شر این اعتیاد خلاص شده و به زندگی عادی خود بازگردند اما نتیجه‌ای نمی‌گیرند. از زندگی و کارهای خود عقب می‌افتند و نمی‌توانند با انرژی به کارشان بپردازند و گاهی هرچه بیشتر تلاش می‌کنند کمتر می‌توانند در دوری از این معضل خطرناک، موفق عمل کنند.
متأسفانه برخی افراد حتی نمی‌دانند که دچار این مشکل هستند و بی‌خبر از ماجرا، مسیر زندگی خود را اشتباه می‌روند. اعتیاد به آن، آنقدر خطرناک می‌باشد که فرد را کاملاً از زندگی ناامید کرده و به سمت تباهی می‌کشد. آشنایی با چنین اعتیادآوری و راه‌های ترک و مقابله با آن، می‌تواند کمک کند تا در ترک آن بهتر عمل کرده و با مرور زمان خود و عزیزانمان را از این بلای بزرگ دور کنیم.
 در ادامه می‌خواهم به برخی از عادات و رفتارهای افراد مبتلا به آن اشاره کنم:
 • معمولا سردرگم، بی‌حوصله و بی‌انر‌ژی هستند.
 • بیشتر اوقات در فکر بوده و حوصلۀ حرف‌زدن هم ندارند.
 • زود عصبانی شده و از کوره در می‌روند.
 • فکر می‌کنند در هیچ‌کاری نمی‌توانند موفق عمل کنند؛ بنابراین جرأت انجام کارها را از دست می‌دهند.
 • هرچه بیشتر به سمت اعتیاد می‌روند به همان اندازه از اهداف خود دور می‌شوند.
 • خواسته‌های مهم و هدف‌هایشان برایشان کم‌رنگ شده و دست‌نیافتنی جلوه می‌کنند.
 • بی‌حالی، سردرد و از دست دادن تمرکز.
 • عدم اعتماد به توانایی‌های خود، احساس شکست، ناامیدی و در بدترین شرایط، افسردگی از علائم آن محسوب می‌شوند.
«فکر منفی»
درست است افکار منفی یکی از بدترین نوع مخدرها هستند. شاید بسیاری از مردم این موضوع را پیش‌پا افتاده و بی‌ارزش تلقی کنند اما باید بدانید که همین افکار منفی می‌توانند ما را از مسیر و زندگی که لایق آن هستیم دور کرده و وارد مسیری غلط و پر از ناامیدی کنند. مگر نه اینکه مواد مخدر و مصرف آن سبب تباهی می‌شود؟ مگر نه اینکه مصرف مواد، سبب می‌شود ما از اهداف دور شویم و نتوانیم زندگی را به شیوه‌ای درست پیش ببریم؟ از تمام این لحاظ، افکار منفی را می‌توان در ردیف خطرناک‌ترین مخدرها قرار داد؛ حتی افرادی که همیشه ما را از رسیدن به اهدافمان منع می‌کنند دقیقاً مثل دوستان نابابی هستند که برای اولین‌بار ما را گرفتار موادافیونی می‌کنند.
قطعاً شنیده و دیده‌اید که دوستان ناباب (دوست که نه، بدتر از دشمن)، کسی را در منجلاب اعتیاد می‌اندازند و بعدها اگر او اعتراض کرد، می‌گویند: ما گفتیم تو چرا مصرف کردی؟ تو چرا این راهو انتخاب کردی؟ ما یه بار پیشنهاد دادیم تو چرا ادامه دادی؟
دقیقاً همین مثال در مورد افرادی که همیشه ما را ناامید می‌کنند نیز صدق می‌کند: وقتی ما از هدفی دست می‌کشیم و برایش تلاشی نمی‌کنیم، قطعاً بعدها دچار پشیمانی می‌شویم؛ اگر در آن زمان به دوستان خود بگوییم که شما با حرف‌هایتان باعث شده‌اید که من از هدفم دور شوم آن‌ها چه پاسخی خواهند داد؟ بله، آن‌ها می‌گویند ما گفتیم نمی‌تونی، تو چرا هیچ تلاشی نکردی؟
تازه آن موقع است که ما می‌فهمیم چه کسانی را به‌عنوان دوست انتخاب کرده بودیم و چه اشتباهی در زندگی کرده و اهدافمان را فدای حرف دیگران کرده‌ایم.
همان‌طور که گفتیم افکار منفی فقط مربوط به جوانان یا سالمندان نیست و همۀ مردم با تمام سنین دچار برخی افکار بازدارنده و ناامید‌کننده‌ می‌شوند که جز حسرت، پشیمانی و ندامت حاصلی ندارد. همین امر سبب می‌شود تا تلاش در زمان حال نیز دچار اختلال شده و ترس از آینده به سراغشان بیاید.
افکار و تصورات منفی سبب می‌شوند، افراد دائماً با خود کلنجار رفته و نسبت به توانایی‌های خود بی‌اعتماد شوند، آن‌ها فکر می‌کنند اگر کاری را شروع کنند و یا به دنبال خواسته‌ای بروند شکست خواهند خورد و این موجب ایجاد نگرانی و ترس در وجودشان می‌شود.
وقتی افکار ضدمثبت و مخدر تا این حد مضر و خطرناک هستند، چرا آن‌ها را از ذهن و زندگی‌مان حذف نکنیم؟
از شما می‌پرسم: آیا نابودسازی این مادۀ مخدر ذلت‌آور و رهایی از شر اهداف‌سوز آن، لذت‌بخش نیست؟
می‌دانم که پاسخ بسیاری از افراد این است که می‌خواهند از این افکار دوری کنند و زندگی آرامی را سپری کنند اما نمی‌شود که نمی‌شود. من هم قبول دارم که گاهی دست خود آدم نیست و این افکار کاملاً بدون ارادۀ ما وارد ذهن و فکرمان می‌شوند ولی می‌توانیم برخی کارها را انجام دهیم و بعضی رفتارها را در زندگی تبدیل به عادت کنیم تا افکار غیرمثبت جایی برای نفوذ پیدا نکنند و از هر مسیری به بن‌بست برسند.
راهکارهایی برای کمتر کردن و در نهایت حذف مخدر افکار منفی:
 • برنامه‌ریزی روزانه: هر روز برای روز بعد خود برنامه‌ریزی کنید، شبانه ۱۰ تا ۲۰ دقیقه زمان، برای ساختن فردا کافیست.
 • داشتن تابلوی آرزو: آرزوهای خود را به دقت و جزء‌به‌جزء روی تابلو یا کاغذی نوشته و جایی نصب کنید که مدام آن را ببینید.
 • مطالعۀ کتاب: مطالعۀ کتاب اولاً موجب بالا رفتن سطح اطلاعات و آگاهی می‌شود، دوماً سبب بالا رفتن تمرکز و دورتر شدن افکار منفی می‌شود.
 • شروع روز با یک آهنگ شاد: شنیدن موسیقی شاد قبل از شروع روز، انرژی مثبت فراوانی را در وجود ما تولید می‌کند.
 • حذف دوستان و اطرافیان هدف‌سوز و منفی: با کسی که مانع پیشرفت شماست به سادگی قطع ارتباط کنید.
 • تعیین اهداف کوتاه‌مدت: برای خود اهداف کوچکی را با مدت زمان کوتاه مثلاً یک هفته انتخاب کنید و برای رسیدن به آن تلاش کنید، این امر سبب می‌شود اعتمادبه‌نفس شما بالاتر رفته و توانایی‌هایتان نیز بارور شود.
 • تکرار مداوم عادات مثبت: هر عادت مثبتی را که موجب انرژی بالاتر، افکار مثبت‌تر و نظم بیشتری می‌شود را ترک نکنید.
 • عیب‌جویی نکنید: در مسیر رسیدن به اهداف و زندگی ایده‌آل، عیب‌جویی کردن از دیگران را کنار گذاشته و تمام تمرکز خود را روی ساختن لحظات خوب برای خود و عزیزانتان بگذارید، خودتان را دوست داشته باشید چرا که با این کار توانایی‌های خود را بیشتر قبول می‌کنید و مطمئن خواهید شد هرکاری را که برایش اقدام و تلاش می‌کنید با موفقیت به پایان خواهید رساند.
انجام موارد ذکر شده و یا هر موردی که سبب شود حال شما خوب باشد ضروری بوده و باید انجام شود، چرا که ما باید در ترک عادات منفی و حذف افکار ضدمثبت موفق شویم و ثابت کنیم که خواستن توانستن است…

 

وبینارهای پژوهشگران‌موفق‌پویا رو دنبال کنید.

مقاله جدید را بخوانید!